Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
28.01.2019, 10:06

Animovaný seriál má mladým Číňanom priblížiť Marxa ako rebela

Animovanú radu vyprodukovalo propagandistické oddelenie Komunistickej ligy mládeže spolu s úradom pre výskum a rozvoj marxistickej teórie čínskej komunistickej strany.

Animovaný seriál má mladým Číňanom priblížiť Marxa ako rebela

Sedemdielny animovaný seriál Vodca o Karlovi Marxovi bude mať dnes premiéru na najväčšom čínskom streamingovom servera Bilibili. Hlavná postava má ale podľa CNN len málo spoločného s fúzatým nemeckým filozofom, ako si Marxa človek zo Západu zvyčajne predstaví. Namiesto toho je zobrazený ako elegantný, vysoký mladík s ostro rezanými rysmi, hnedými vlnitými vlasmi a modrými očami. "Všetko, čo robím, robím pre masy chudobných celého sveta," hlása v seriáli hlbokým hlasom čínsky na pozadí pompézne vážnej hudby.

Animovanú radu vyprodukovalo propagandistické oddelenie Komunistickej ligy mládeže spolu s úradom pre výskum a rozvoj marxistickej teórie čínskej komunistickej strany. Dej sa odohráva v rokoch 1818 až 1883 a zahŕňa aj obdobie, kedy Marx vydal svoje najznámejšie diela - Komunistický manifest, Osemnásty brumaire Ľudovíta Bonaparta a prvý zväzok Kapitálu.

Oficiálne trailer predstavuje mladého Marxa a jeho budúcu ženu Jenny von Westphalenovou, ako sa hrajú ako deti. Propagačné obrázky ho zase ukazujú sivovlasého, ale stále elegantného, ​​s bradou a rovnako elegantnými Friedrichom Engelsom po boku.

Už pred uvedením prvého dielu sa na trhu objavil rad vedľajších produktov, napríklad komiks, divadelné hry vychádzajúce z animovanej predlohy, a dokonca aj emodži Marxa a Englesa.

V komikse "sa mladí čitatelia dozvedia, že Marx nebol len veľký mysliteľ, ako vedia z učebníc, ale aj zapálený, romantický a rebelujúci teenager", uviedol v čínskom vládnom denníku The Global Times autor komiksu Wu Jün-Čchin. CNN poznamenala, že trailer mlčí o niektorých základných princípoch marxizmu, ako je triedny boj, a skôr má bližšie k ideológii, ktorú razí súčasný čínsky prezident Si Ťin-pching.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.