Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
30.01.2019, 12:57

Facebook platil násťročným za prístup k ich dátam v mobile

Vďaka tomu mohol sledovať súkromné ​​konverzácie prostredníctvom chatu, e-maily, posielané fotky a videá, adresy navštevovaných stránok alebo údaje o tom, kde sa kedy užívateľ fyzicky nachádzal.

Facebook platil násťročným za prístup k ich dátam v mobile
Zdroj: Facebook

Prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook platil násťročným za prístup k ich dátam prostredníctvom aplikáci. Program bol spustený v roku 2016 a teraz ho po kritike prerušili. Obhajuje sa tým, že ľudia so zberom dát súhlasili a v prípade násťročných, ktorých sa do prieskumu správania na sieti vraj zapojilo menej ako päť percent, to schválili ich rodičia. Užívatelia aplikácie Facebook Research vo veku medzi 13 a 35 rokmi dostávali podľa blogu TechCrunch od firmy mesačne až 20 dolárov.

Vďaka udelenému súhlasu mohol Facebook sledovať súkromné ​​konverzácie prostredníctvom chatu, e-maily, posielané fotky a videá, adresy navštevovaných stránok alebo údaje o tom, kde sa kedy užívateľ fyzicky nachádzal. Niekedy je podľa webu TechCrunch aj vyzval, aby dodali zoznam svojich objednávok na internetovom obchode Amazon.

Facebook zdôrazňuje, že išlo o normálny prieskum trhu. Získané údaje podľa svojho dnešného oznámenia s nikým nezdieľa a ľudia sa zo štúdie mohli kedykoľvek odhlásiť. Podľa agentúry DPA ale nie je isté, či firma nezhromažďovala aj údaje ľudí, ktorí s účastníkmi prieskumu komunikovali a štúdie sa pritom nezúčastnili.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.