Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
31.01.2019, 16:20

Sklenená izba má prvý trailer. Premiéru v kinách bude mať v marci

Česko-slovenská novinka o osude hrdinov žijúcich vo vile Tugendhat má medzinárodné herecké obsadenie.

Sklenená izba má prvý trailer. Premiéru v kinách bude mať v marci
Zdroj: InFilm Praha / Carice van Houten, Hanna Alström

Film Sklenená izba (The Glass Room) vznikol podľa slávneho románu britského spisovateľa Simona Mawera, ktorý bol preložený do desiatok jazykov a nominovaný na prestížne literárne ocenenie The Man Booker Prize. Historická dráma o osude hrdinov žijúcich v slávnej brnianskej vile Tugendhat sa odohráva na pozadí dramatických udalostí vojnového obdobia 20. storočia v Československu.

„Sklenená izba je adaptáciou románu Simona Mawera, ktorý mapuje dejiny Československa 20. storočia a zároveň rozpráva trojicu milostných príbehov postáv, ktoré vilu Tugendhat počas desiatky rokov obývali. Oba rozmery knihy sme sa snažili vo filmu zachovať,“ hovorí režisér filmu Julius Ševčík, ktorý má na konte rekordných dvanásť Českých levov za film Masaryk.

Snímka sa nakrúcala v anglickom jazyku, vo viacerých európskych krajinách a s hviezdnym obsadením. Tvorcovia zverejnili prvý trailer filmu v dvoch verziách – v anglickej s titulkami aj s dabingom. Hlavné postavy Hany v podaní holandskej herečky Carice van Houten a Liesel, ktorú si zahrala Švédka Hanna Alström, nahovorili Katarína Winterová a Aňa Geislerová.

V ďalších úlohách sa objavia európske herecké hviezdy ako Claes Bang, Alexandra Borbély či Roland Møller, ale aj Karel Roden ako architekt vily Tugendhat, Martin Hofmann, Karel Dobrý, Zuzana Fialová alebo Vladimír Polívka.

​Hudbu k filmu zložil španielsky hudobný skladateľ Javier Navarrete, držiteľ oscarovej nominácie za hudbu k filmu Guillerma del Tora Faunov labyrint.

Snímka bude mať slávnostnú premiéru za účasti tvorcov a hercov v utorok 12. marca 2019 o 20:30 v brnianskom kine Scala. V priestoroch kina budú vystavené kostýmy, ktoré pre film navrhla kostýmová výtvarníčka a držiteľka Českého leva Katarína Štrbová Bieliková. Do kinodistribúcie na Slovensku uvedie Sklenenú izbu spoločnosť Garfield Film 14. marca.

"Vzhľadom k tomu, ako úzko je príbeh filmu a jeho literárnej predlohy spätý s Brnom, sme si nevedeli predstaviť, že by sa prvé uvedenie filmu malo konať inde, než práve v Brne," hovorí producent Rudolf Biermann.

Sklenená izba vznikla v produkcii spoločnosti IN Film Rudolfa Biermanna, producenta divácky úspešných filmov ako Účastníci zájazdu, Obsluhoval som anglického kráľa, Román pre mužov alebo oceňovanej drámy Masaryk. Koproducentmi sú spoločnosti Investito Igora Rattaja, Česká televízia a televízia JOJ.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.