Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
01.02.2019, 12:25

Médiá vyzvali Merkelovú a Macrona na podporu smernice o autorských právach

Predstaviteľov médií znepokojuje neschopnosť Nemecka a Francúzska pristúpiť ku kompromisu v niekoľkých sporných bodoch.

Médiá vyzvali Merkelovú a Macrona na podporu smernice o autorských právach
Zdroj: Reuters

K väčšej angažovanosti v otázke smernice o autorských právach na jednotnom digitálnom trhu vyzvali vo štvrtok prostredníctvom otvoreného listu nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona predstavitelia Európskej aliancie tlačových agentúr (EANA), ako aj iné mediálne asociácie. TASR o tom informoval generálny tajomník EANA Alexandru Ion Giboi.

Autori vyhlásenia vítajú septembrové rozhodnutie Európskeho parlamentu (EP) schváliť prijatie rokovacej pozície o smernici o autorských právach. Ide podľa nich o zásadný krok k tomu, aby internetové platformy "patrične odmenili tvorcov spravodajského obsahu a médiá" za obsah ktorý zverejňujú s cieľom generovať zisk.

Avšak teraz, keď sa o osude iniciatívy rozhoduje v rámci tzv. trialógu - teda rokovaní medzi tromi hlavnými inštitúciami Únie -, predstaviteľov mediálnych asociácií znepokojuje neschopnosť Nemecka a Francúzska pristúpiť ku kompromisu v niekoľkých sporných bodoch.

Autori otvoreného listu sa preto v tomto kontexte obracajú na Merkelovú a Macrona, aby aktívnym spôsobom prispeli k včasnému prijatiu smernice. Tú totiž považujú za "kľúč k zachovaniu slobodných a nezávislých médií, ktoré sú základným kameňom našej demokracie".

EANA, ktorej členom je aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR), je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy. Jej úlohou je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych a technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.