Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
03.02.2019, 17:10

Novinári vyzvali politikov na dialóg: Žiadame, aby odložili mocenské nástroje

Podľa federácie slovenských novinárov je skrytým zámerom novely zákona preventívne pôsobiť na novinárov s cieľom dosiahnuť, aby sa vyhýbali kritickým názorom.

Novinári vyzvali politikov na dialóg: Žiadame, aby odložili mocenské nástroje
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Federácia slovenských novinárov (FSN) vyzvala poslancov Národnej rady (NR) SR na spoločenský dialóg k téme inštitútu zavedenia práva na odpoveď politikov. Novelu o tlačovom zákone považujú za výsadu domáhať sa neprimeraných zásahov do slobody tlače. V stanovisku to uvádza poverený predseda FSN Milan Debnár.

"Žiadame, aby politici odložili mocenské nástroje a začali spoločenský dialóg. Treba vytvoriť podmienky na posilnenie samoregulačných mechanizmov pri výkone novinárskej činnosti, treba sa otvoriť verejnosti a skvalitniť prístup k právu na informácie," uvádzajú novinári v spoločnom stanovisku.

​Podľa FSN je skrytým zámerom novely zákona preventívne pôsobiť na novinárov s cieľom dosiahnuť, aby sa vyhýbali kritickým názorom na politiku a politikov. "Politici chcú totiž opravovať a odpovedať aj na komentáre a glosy, ktoré sú založené na subjektívnom úsudku a sú vecným vyjadrením základného ľudského práva na slobodné spracovávanie a šírenie informácií," mienia.

Ako priznávajú, zlyhania vidia aj na strane novinárov samotných. Cesta k náprave však podľa nich nevedie cez obmedzovanie práv a vyvolávanie strachu. "Politici si musia osvojiť vedomie, že nie sú majiteľmi informácií a krajiny a novinári musia posilňovať samoregulačné mechanizmy," zdôrazňujú.

Poukazujú však aj na politikov, ktorí odmietajú informovať a upierajú novinárom právo na získavanie, spracovávanie a šírenie informácií. Podľa FSN ale proti takémuto správaniu nikto nijakú zákonnú normu nepredložil.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.