Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
07.02.2019, 12:28

Ruský Google začal cenzurovať výsledky vyhľadávania, vyhovie tak úradom

Firma síce naďalej odmieta uznať oficiálny zoznam zakázaných stránok, neformálne ale väčšinu cenzúrnych požiadaviek plní, informoval dnes ruský denník Vedomosti.

Ruský Google začal cenzurovať výsledky vyhľadávania, vyhovie tak úradom
Zdroj: Reuters

Ruská pobočka americkej technologickej spoločnosti Google údajne začala mazať výsledky vyhľadávania stránok, ktoré zakázal ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor. Firma síce naďalej odmieta uznať oficiálny zoznam zakázaných stránok, neformálne ale väčšinu cenzúrnych požiadaviek plní, informoval dnes ruský denník Vedomosti.

Vyhľadávač skutočne v posledných týždňoch začal čistiť vyhľadávaný obsah od zakázaných stránok, potvrdil denníku zdroj v Roskomnadzoru. Podľa neho Google odstránil z vyhľadávača okolo 70 percent všetkých odkazov na stránky z oficiálneho zoznamu cenzúrneho úradu. Všetky vyhľadávače sa majú týmto zoznamom riadiť od novembra 2017, Google však dlho toto nariadenie odmietal rešpektovať.

Zástupca ruského Googlu odmietol vec oficiálne komentovať, zdroj denníku blízky Googlu však údajne potvrdil, že spoločnosť teraz časť odkazov skutočne maže. Podľa neho sa tak nedeje automaticky - spoločnosť zakaždým skúma dôvody, na základe ktorých sa tá či oná stránka na cenzúrnom zozname ocitla. Zdroj dodáva, že na rozdiel od ruských vyhľadávačov, vrátane najrozšírenejšieho Yandexu, Google v Rusku naďalej nerešpektuje zoznam zakázaných stránok ako celok. Namiesto toho vraj Roskomnadzor posiela Googlu každý deň čerstvý zoznam zakázaných zdrojov informácií.

To potvrdil aj zdroj v Roskomnadzoru, podľa ktorého je pre tento úrad dôležité, že sa Google zoznamu podriadil neformálne a že odkazy z vyhľadávača naozaj odstraňuje. "Zahájili sme s Googlom konštruktívny dialóg. V súčasnej dobe nám tento dialóg vyhovuje," povedal tlačový hovorca Roskomnadzoru Vadim Ampelonskij.

Spoločnosť Google vlani po protestoch svojich zamestnancov odložila spustenie čínskej vezie svojho vyhľadávača. Niektoré médiá uvádzali, že firma tajne pracovala na Cenzurovanej verzii, ktorá by splnila požiadavky čínskych úradov. Google čínsky trh opustil v roku 2010 práve preto, že odmietol vyhľadávanie na žiadosť čínskej strany cenzurovať.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.