Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
15.02.2019, 08:37

Facebooku hrozí v USA rekordná pokuta kvôli ochrane súkromia

Súčasťou prípadného urovnania môže byť tiež nariadenie zmien v podnikaní Facebooku.

Facebooku hrozí v USA rekordná pokuta kvôli ochrane súkromia
Zdroj: TASR

Sociálna sieť Facebook jedná s americkou Federálnou komisiou pre obchod (FTC) o urovnanie sporu kvôli porušeniu ochrany súkromia. Facebook by mohol zaplatiť pokutu rádovo niekoľko miliárd dolárov, ktorá by mohla byť vôbec najvyšší pokutou udelenou technologickej spoločnosti. Napísal to v noci na dnes denník The Washington Post s odvolaním sa na informované zdroje.

Podľa denníka sa strany zatiaľ na výške pokuty nedohodli. Súčasťou prípadného urovnania môže byť tiež nariadenie zmien v podnikaní Facebooku.

FTC sa k správe odmietla vyjadriť. Facebook iba potvrdil, že spolupracuje s FTC, napísali agentúry AP a Reuters.

Facebook má v posledných rokoch za sebou niekoľko významných pochybení v oblasti ochrany súkromia. FTC od vlaňajšieho marca skúma škandál týkajúci sa britskej poradenskej spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá sa dostala k údajom o asi 87 miliónoch používateľov Facebooku bez ich súhlasu. Vyšetrovanie sa sústredí na to, či zdieľanie dát s Cambridge Analytica a ďalšie podobné zlyhania porušili dohodu s FTC z roku 2011 o ochrane súkromia používateľov.

Najväčšie pokutu, ktorú FTC udelila za zlyhanie pri ochrane súkromia, dostala v roku 2012 firma Google, a to 22,5 milióna amerických dolárov. Komisia však udelila aj vyššie pokuty týkajúce sa iných problémov. V roku 2015 sa FTC dohodla s farmaceutickou firmou Teva Pharmaceutical Industries na urovnaní obvinenia za porušovanie protimonopolných pravidiel firmou Cephalon, ktorú Teva kúpila. V rámci urovnania zaplatila 1,2 miliardy amerických dolárov.

Príjmy Facebooku vo štvrtom štvrťroku dosiahli 16,9 miliardy amerických dolárov a zisk 6,9 miliardy amerických dolárov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.