Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
18.02.2019, 15:05

RTVS štartuje dokumenty o desiatich Najväčších Slovákoch. Prvým bude Jánošík

Stane sa práve on víťazom ankety Najväčší Slovák?

RTVS štartuje dokumenty o desiatich Najväčších Slovákoch. Prvým bude Jánošík
Zdroj: RTVS

Celonárodná anketa Najväčší Slovák vstupuje do svojej hlavnej fázy. RTVS od stredy 20. februára prinesie desať dokumentov a diskusií o osobnostiach nominovaných v TOP 10.

Ako prvého predstaví Juraja Jánošíka. Dokument o Jurajovi Jánošíkovi odvysiela Jednotka o 20:30, nasledovať bude o 21:00 diskusia odborníkov s moderátorom Štefanom Chrappom.

Juraj Jánošík je hrdinom mnohých ľudových piesní, jeho život inšpiroval tvorcov filmov, divadelných hier či piesní. Jánošík jednoznačne patrí medzi najznámejšie osobnosti našej histórie. Stane sa on víťazom ankety Najväčší Slovák? Aký život viedol, čo sa zakladá na faktoch, a čo sú len mýty? Je on tým Najväčším Slovákom?

Pre Petra Cabadaja, historika, spisovateľa a Terchovčana, určite áno. Práve on, ako jeho obhajca, v dokumente o živote Juraja Jánošíka prezradí desať dôvodov, prečo je práve pre neho Jánošík tým najväčším Slovákom: „Napriek skutočnosti, že historický Jánošík žil 25 rokov a zbíjal iba jeden a pol roka, legendárny Jánošík žije už tri storočia! Pre každého Slováka je Jánošík niečím iným a zároveň vlastne vždy tým istým. Pre jedného symbol boja pri nespravodlivosti, pre druhého vychýrený zbojnícky kapitán, pre tretieho možno bezvýznamná historická figúrka zo začiatku 18. storočia, pre štvrtého obyčajný zlodej, pre piateho...,“ viac prezradí literárny a kultúrny historik Peter Cabadaj v dokumente.

Peter Cabadaj, rovnako ako obhajcovia ďalších osobností TOP 10 ankety Najväčší Slovák sa zúčastní aj diskusie, ktorá bude nasledovať po odvysielaní dokumentu. O živote Juraja Jánošíka, spolu s moderátorom Štefanom Chrappom, v nej budú diskutovať odborníčky, ktoré predstavia svoj pohľad na osobnosť a život nominovaného Slováka.

Diskusie o Jurajovi Jánošíkovi sa zúčastní aj etnologička Hana Hlôšková z Katedry etnológie a muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského a historička Diana Duchoňová z Historického ústavu SAV, tá o Jurajovi Jánošíkovi prezradila: „Dnes má Jánošík dva životy - jeden je reálny, ktorý z historického hľadiska nebol veľmi zaujímavý, a potom imaginárny, kde sa okolo jeho osoby vytvoril mýtus. Obraz Jánošíka je viac formovaný kultúrnym prostredím ako historickou skutočnosťou. Je to výsledok viac ako storočného budovania národného mýtu. V každom prípade na jeho začiatku stal mladý človek, ktorý prišiel o život krutým spôsobom, čo je vždy brané ako tragédia. Je priam neskutočné sledovať, ako sa z neznámeho zbojníka, ktorého „kariéra„ trvala necelé dva roky stal nielen symbol zbojníctva na Slovensku, ale aj mýtický ochranca poddaných a predstaviteľ boja za slobodu a spravodlivosť voči spoločenskému zriadeniu.“

Budúci týždeň, v stredu 27. februára, odvysiela RTVS dokument a diskusiu venovanú Ľudovítovi Štúrovi. Jeho obhajcom bude herec Dušan Jamrich.

RTVS odvysiela desať dokumentov a diskusií, vždy v stredu na Jednotke so začiatkom o 20:30:
20. 2. – Juraj Jánošík
27. 2. – Ľudovít Štúr
6. 3. – Peter Sagan
13. 3. – Andrej Hlinka
20. 3. – Anton Srholec
27. 3. – Gustáv Husák
3. 4. – Alexander Dubček
10. 4. – Cyril a Metod
17. 4. – Jozef Gabčík
24. 4. – Milan Rastislav Štefánik

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.