Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
18.02.2019, 15:11

Facebook zablokoval niekoľko stránok ruskej televízie RT

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov žiada Zuckerberga o vysvetlenie.

Facebook zablokoval niekoľko stránok ruskej televízie RT
Zdroj: Reuters

Facebook zrušil niekoľko stránok s väzbami na Rusko. Jednou z nich je populárny projekt ruskej televíznej stanice RT, špecializovaný na šírenie virálnych videí. Firma tak zrejme urobila v reakcii na zistenie, že projekt šíri dezinformácie a že ho skryto financuje ruský štát. Vedenie ruskej televízie dnes krok technologickej firmy označilo za bezdôvodný. Samotná firma svoje počínanie doposiaľ nekomentovala, napísala agentúra AFP.

"Máme menší projekt v angličtine, ktorý sa volá In the Now. Projekt bol veľmi populárny - 2,5 miliárd návštev a štyri milióny odberateľov len na Facebooku," povedala šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová. Podľa nej prinútila Facebook zablokovať tieto stránky reportáž americkej televízie CNN, kde bolo uvedené, že projekt financuje ruský štát. Posťažovala si, že spoločnosť stánku zablokovala bez toho vzniesla akékoľvek formálne obvinenie. "Žiadne pravidlá Facebooku sme neporušili," dodala Simoňjanová.

Ruskej stanice sa dnes zastal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, podľa ktorého RT musia "od Facebooku obdržať vysvetlenie ohľadne toho, čo presne bol dôvod" zablokovaniu jej stránky.

Technologická spoločnosť sa doteraz k záležitosti nevyjadrila.

Na svojom YouTube kanáli prevádzkovanom od marca 2014 deklaruje projekt In the Now ako svoj cieľ "vytvoriť komunitu mediálnych konzumentov okolo dôležitého, zvedavosť vzbudzujúceho a účel plniaceho obsahu". Dohromady má kanál 2,8 milióna vzhliadnutí. Nie je tu žiadna zmienka o spojitosti so Stranice RT alebo ruským štátom.

Témy posledných videí sa týkajú napríklad upratovaní odpadkov z oceánov, protivládnych protestov hnutia takzvaných žltých viest vo Francúzsku, nárastu ateizmu či ruských futbalových výtržníkov.

Projekt financovaný Európskou úniou s názvom EÚ vs. Disinfo, ktorý má za cieľ "čeliť prokremelským dezinformáciám", uviedol, že stránka In the Now bola založená s cieľom získať pozornosť mladého publika, bez toho, aby muselo sledovať politické spravodajstvo RT. Podľa kampane EÚ vs. Disinfo tak editori kanála činí zverejňovaním vysoko emotívnych a zábavných videí ", ktoré majú" nalákať "a" zamaskovať "väzby projektu na Rusko.

Minulý mesiac Facebook oznámil, že odstránil 500 stránok s pôvodom v Rusku kvôli "koordinovanému neautentickému správanie". Väčšina odstránených účtov mala väzby na zamestnancov spravodajskej agentúry Sputnik, ktorá spadá pod RT. Facebook vtedy svoj krok zdôvodnil údajnú "snahou zmiasť ostatné, kto sú a čo robia".

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.