Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
28.02.2019, 18:31

Európska komisia žiada internetové platformy o účinnejší boj s dezinformáciami

Týka sa to spoločností Google, Facebook a Twitter.

Európska komisia žiada internetové platformy o účinnejší boj s dezinformáciami
Zdroj: Reuters

Európska komisia (EK) dnes vyzvala internetové spoločnosti Google, Facebook a Twitter, aby účinnejšie bojovali s šírením dezinformácií na sociálnych sieťach a všeobecne na internete. Komisia v tejto súvislosti pripomenula, že volebná kampaň pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP) naplno vypukne už v marci.

"Je potrebné, aby sme videli väčší pokrok v plnení toho, čo ohľadom boja s dezinformáciami platformy sľúbili," uviedli dnes v spoločnom vyhlásení podpredseda komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip, komisárka pre spravodlivosť Věra Jourová, komisár pre bezpečnostné únie Julian King a komisárka pre digitálne hospodárstvo a spoločnosť Marija Gabrielová.

​Ich spoločné vystúpenie je reakciou na materiály, ktoré tri veľké internetové firmy predložili v januári na základe kódexu týkajúceho sa boja s dezinformáciami, ku ktorému vlani v októbri dobrovoľne pristúpili. Zaviazali sa napríklad, že zaručia transparentnosť politickej reklamy a že zakročia proti falošným a automatizovaným účtom.

Podľa komisie ale teraz predložené správy o ich postupe nie sú dostatočne podrobné a neumožňujú skutočne zistiť, či firmy voči šíreniu nepravdivých a dezinformačných správ účinne zasahujú naprieč všetkými členskými štátmi únie.

V stredu sa k téme boja s dezinformáciami pred eurovoľbami Jourová už druhýkrát stretla so zástupcami úradov členských krajín zodpovedných za voľby.

Štáty EÚ sa - rovnako ako USA - v posledných rokoch pred rôznymi voľbami opakovane stávali cieľom dezinformačných kampaní, ktoré majú podľa odborníkov mnohokrát pôvod v Ruskej federácii.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.