Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
13.03.2019, 10:00

Najväčší Slovák: Andreja Hlinku bude obhajovať Ján Čarnogurský

Ján Čarnogurský obhajuje Hlinkovo dobré meno a povesť už roky.

Najväčší Slovák: Andreja Hlinku bude obhajovať Ján Čarnogurský
Zdroj: RTVS

V stredu 13. marca uvedie RTVS štvrtý zo série desiatich dokumentov z ankety Najväčší Slovák. Po Jurajovi Jánošíkovi, Ľudovítovi ŠtúroviPetrovi Saganovi prinesie dokument a diskusiu s odborníkmi o osobnosti Andreja Hlinku.

Andrej Hlinka – milovaný aj zatracovaný 

Meno tohto rímskokatolíckeho kňaza a politika patrí medzi najdiskutovanejšie, nielen v celonárodnej ankete Najväčší Slovák, ale aj spomedzi historických osobností Slovenska. Advokátom a sprievodcom jeho života a práce bude Ján Čarnogurský, nasledovať bude diskusia s historikmi.

Ján Čarnogurský obhajuje Hlinkovo dobré meno a povesť už roky: „V októbri 1907 v Černovej uhorská polícia zastrelila 15 Slovákov, pretože sa dožadovali, aby ich nový kostol vysvätil Andrej Hlinka a nikto iný. Počas celej I. republiky politicky bojoval za uznanie samobytnosti slovenského národa, čo je základ aj dnešnej Slovenskej republiky.“

Zdroj: RTVS

​V diskusii, ktorá bude nasledovať ihneď po dokumente, zasadnú do kresla odborníkov historici Historického ústavu SAV Roman Holec a Matej Hanula, ktorý o Hlinkovi uviedol: „Po tragédii v Černovej v roku 1907 sa stal Hlinka symbolom boja za národné práva Slovákov. V roku 1918 sa svojimi jasnými stanoviskami pričinil o začlenenie Slovenska do česko-slovenskej republiky. Od roku 1923 bol predsedom najpodporovanejšej politickej strany na Slovensku, ktorá presadzovala  autonómiu Slovenska v rámci Československa. Jeho vnímanie vo verejnosti dodnes silno poznačili oba totalitné režimy 20. storočia. V Slovenskej republike z rokov 1939 – 1945 bol oslavovaný ako najväčší Slovák dovtedajších dejín, počas komunistického režimu naopak zatracovaný ako reakcionár a nepriateľ ľudu.“   

Dokument o Andrejovi Hlinkovi odvysiela RTVS na Jednotke v stredu 13. marca o 21:55. Neskorší začiatok je z dôvodu vysielania debaty s kandidátmi na prezidenta Slovenskej republiky. Dokument a diskusia bude dostupná aj v archíve na rtvs.sk. Na základe licenčných podmienok BBC je relácia v online archíve k dispozícii 7 dní po televíznej premiére.

Budúci týždeň v stredu 20. marca odvysiela RTVS dokument a diskusiu venovanú Antonovi Srholcovi, jeho obhajcom bude Róbert Bezák.

Ďalšími osobnosťami budú Gustáv Husák, Alexander Dubček, Cyril a Metod, Jozef Gabčík a ako posledného predstaví Milana Rastislava Štefánika.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.