Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
20.03.2019, 16:15

Markíza dostala vysokú pokutu 33-tisíc eur. Podľa Rady zasiahla do ľudskej dôstojnosti rodičky

Televízia zákon porušila viackrát obsahom aj spôsobom spracovania témy vo svojich upútavkach a príspevkoch.

Markíza dostala vysokú pokutu 33-tisíc eur. Podľa Rady zasiahla do ľudskej dôstojnosti rodičky
Zdroj: TV Markíza / Reflex

Rada pre vysielanie a retransmisiu sa na svojom dnešnom zasadnutí zaoberala sťažnosťami divákov a za dve z nich udelila komerčným televíziám vysoké sankcie. Informovala o tom hovorkyňa Ivana Furjelová.

Sankciu 33 319 eur udelila televízii Markíza (vysielateľ MARKÍZA – SLOVAKIA) za porušenie zákona týkajúceho sa ochrany ľudskej dôstojnosti a ľudskosti. Televízia zákon porušila viackrát tým, že 29. 8. 2018 odvysielala upútavky na Televízne noviny, v dňoch 28. 8. a 13. 9. 2018 odvysielala v Televíznych novinách príspevky Po pôrode skončila v kóme a Smrť po pôrode, a napokon v dňoch 30. 8. a 13. 9. 2018 odvysielala príspevky v rámci programu Reflex, ktoré svojím obsahom a spôsobom spracovania zasiahli do ľudskej dôstojnosti rodičky.

V príspevku televízia odvysielala prípad komplikovaného pôrodu 33-ročnej Márie Živojinovej, ktorý sa skončil tragicky. Žena po sekcii skončila v kóme a po 23 dňoch boj o život nakoniec prehrala. Ostali po nej tri malé deti. Komplikovaným pôrodom v Považskej Bystrici sa zaoberal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Druhú vysokú pokutu vo výške 8-tisíc eur udelila Rada televízii JOJ Plus (vysielateľ MAC TV) za porušenie zákona týkajúceho sa ochrany maloletých. Program Mafstory, ktorý odvysielala 29. 9. 2018 o cca 20:14, označila ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov napriek tomu, že obsahoval vulgárne vyjadrovanie, pre ktoré mal byť klasifikovaný ako nevhodný pre maloletých divákov do 18 rokov. Vtedy by ho však mohla vysielať až po 22. hodine.

Rada ďalej udelila upozornenie na porušenie zákona v oblasti objektívnosti a nestrannosti Rádiu Slovensko za program Bez obalu z minuloročného septembra. Takúto sankciu udelila aj spoločnosti News and Media Holding (audiovizuálna mediálna služba na požiadanie na stránke plustv.sk), tu išlo o porušenie zákona v otázke ochrany ľudskej dôstojnosti.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.