Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
21.03.2019, 14:35

Europoslanci neodhlasujú smernicu o copyrighte. Vymazať chcú článok označovaný za „cenzúru internetu“

Odporcom sa podarilo nájsť spôsob, ako hlasovanie o konečnom znení „cenzúry internetu“ odvrátiť.

Europoslanci neodhlasujú smernicu o copyrighte. Vymazať chcú článok označovaný za „cenzúru internetu“
Zdroj: Dreamstime

Európsky parlament má budúci týždeň hlasovať o návrhu smernice EÚ o ochrane autorských práv na internete, avšak odporcom kontroverznej normy z radov poslancov sa podarilo nájsť spôsob, ako hlasovanie o konečnom znení prípadne odvrátiť. Vynútia si najprv hlasovanie o pozmeňovacom návrhu na vymazanie sporného článku označovaného za „cenzúru internetu“. 

Európska komisia navrhla zmenu pravidiel o digitálnom copyrighte v roku 2016 a od tej doby sa o konečnej verzii namáhavo vyjednávalo. Nové pravidlá majú posilniť postavenie tvorcov, ako sú hudobníci, herci či novinári, voči internetovým gigantom typu Google či Facebook.

Sporné však boli od počiatku články 11 a 13. Prvý z nich má majiteľom práv - včítane médií - zaistiť spravodlivý podiel za použitie nimi vlastneného obsahu na internete, článok 13 potom ukladá internetovým platformám ako YouTube povinnosť riešiť, či užívateľmi nahrávaný obsah neporušuje autorské práva.

​Väčšina krajín žiadala v tejto veci výnimky pre malé firmy, pre ktoré by postihy, s ktorými smernica počíta, mohli byť likvidačné.

Na znení smernice sa v takzvanom trialógu vo februári dohodli zástupcovia Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Rady EÚ. Na základe kompromisu spísaného rumunským predsedníctvom sa pravidlá 13. článku nemajú vzťahovať na spoločnosti mladšie ako tri roky s ročným obratom menej než desať miliónov eur a menej než piatimi miliónmi užívateľov mesačne.

Kritici teraz ale chcú využiť jedno ustanovenie rokovacieho poriadku EP a hlasovať o pozmeňovacom návrhu, ktorým je vymazanie článku 13 z textu smernice. Podarilo sa im pre túto iniciatívu, vedenú poľským europoslancom Michalom Bonim, získať podpisy viac než požadovaných 76 europoslancov.

Znamená to, že plénum teraz bude hlasovať najprv o pozmeňovacom návrhu, nie o smernici ako celku, ako bolo pôvodne v plánu. Ak bude pozmeňovací návrh na vymazanie článku 13 prijatý, dohoda z trialógu sa zruší. Návrh sa potom vráti späť do parlamentného výboru a začne proces druhého čítania.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.