Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
26.03.2019, 13:00

Najväčší Slovák: Príbeh Jozefa Gabčíka prinesie v stredu RTVS

Dokumentom o živote Jozefa Gabčíka bude divákov sprevádzať priamy účastník SNP Vladimír Strmeň.

Najväčší Slovák: Príbeh Jozefa Gabčíka prinesie v stredu RTVS
Zdroj: RTVS

V stredu 27. marca o 21:15 prinesie RTVS ďalší z dokumentov o desiatich Slovákoch, ktorým dala verejnosť v ankete najviac hlasov. Ďalšou osobnosťou bude Jozef Gabčík, ktorý sa spolu s Jánom Kubišom zúčastnil operácie Antropoid. Jej poslaním bol atentát na Reinharda Heydricha, tretieho muža nacistického Nemecka.

Názov misie Antropoid pochádzal z gréčtiny. V nej slovo označuje niekoho alebo niečo, čo je síce podobné človeku, ale človekom to nie je. Antropoidom bol Heydrich a cieľom misie bola jeho smrť. Pretože to, čo sa dialo v okupovaných Čechách, by žiaden človek pripustiť nemohol. „Antropoid bola samovražedná misia, šanca na prežitie bola nulová a Gabčík to vedel. Ale jeho pevné rozhodnutie bolo ísť stále vpred a obetovať aj svoj život,“ povedal priamy účastník SNP Vladmír Strmeň, Gabčíkov obhajca v ankete Najväčší Slovák.

V dokumente RTVS navštívila miesta, ktoré sa spájajú so životom Gabčíka a najmä operáciou Antropoid: pravoslávny chrám Cyrila a Metoda v Prahe, kde počas posledného boja prišiel Gabčík o život, rezidenciu Heydricha v Panenských Březanoch, ale aj rodný dom Gabčíka v dedinke Poluvsie, ktoré je v dnes súčasťou Rajeckých Teplíc.

Zdroj: RTVS

​Po dokumente bude nasledovať diskusia, ktorú bude moderovať Štefan Chrappa. Spolu s Vladimírom Strmeňom budú o Gabčíkovi a operácii Antropoid diskutovať aj historici Marek Syrný a Miloslav Čaplovič.

Budúci týždeň v stredu 3. apríla odvysiela RTVS dokument a diskusiu venovanú Antonovi Srholcovi, jeho obhajcom bude Róbert Bezák.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.