Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
26.03.2019, 14:25

Prelomový zákon vyjde technologických gigantov draho, Google a Facebook budú platiť médiám

  • Krajiny Európskej únie majú dva roky na zavedenie nových pravidiel na internete.
  • ​Tie by mali oslabiť gigantov ako sú Google či Facebook a posilniť autorské práva novinárov, hudobníkov či muzikantov.
  • Podľa kritikov nové pravidlá povedú k cenzúre a obmedzeniu slobody internetu a poškodia menšie médiá.
Prelomový zákon vyjde technologických gigantov draho, Google a Facebook budú platiť médiám
Zdroj: TASR

Európsky parlament dnes definitívne schválil smernicu o autorských právach, ktorá môže do značnej miery zmeniť fungovanie internetu. Z 658 poslancov bolo 348 za, 274 proti a 36 sa zdržalo hlasovania. Europoslanci sa predtým odmietli zaoberať pozmeňovacími návrhmi, ktoré počítali s vypustením sporných článkov.

Zdroj: Twitter / MehreenKhn

​Nové pravidlá by mali oslabiť gigantov ako sú Google či Facebook a posilniť autorské práva novinárov, hudobníkov či muzikantov. Zmena autorského práva je najväčšou od roku 2001. Proti sebe totiž stoja ekonomické záujmy veľkých internetových firiem a mediálnych domov. Nové pravidlá budú stáť technologické firmy nemalé finančné prostriedky, európskemu kreatívnemu priemyslu by naopak peniaze mali priniesť. 

Podľa kritikov však povedie k cenzúre a obmedzeniu slobody internetu a poškodí menšie médiá. Krajiny sa nemohli zhodnúť na spoločnej predstave textu dvoch najviac sporných častí návrhu, článkov 11 a 13. Prvý z nich má majiteľom práv - vrátane médií - zaistiť spravodlivý podiel za použitie nimi vlastneného obsahu na internete, článok 13 potom dáva internetovým platformám – napríklad YouTube – povinnosť riešiť, či užívateľom nahrávaný obsah neporušuje autorské práva.

Google reaguje

Spoločnosť Google v prehlásení uviedla, že nová európska smernica o digitálnom copyrighte v podobe, v akej ju dnes potvrdil europarlament, povedie k právnej neistote a poškodí kreatívnu a digitálnu ekonomiku EU. 

Smernica je v konečnej podobe podľa firmy o niečo lepšia, než bol pôvodný návrh, ale "detaily sú dôležité". Google dodal, že sa teší na spoluprácu s tvorcami príslušných pravidiel, vydavateľmi, umelcami a majiteľmi práv pri očakávanom prevádzaní smernice do národnej legislatívy členských štátov Európskej únie. Každý členský štát EÚ má dva roky na to, aby nové pravidlá zaviedol.

Silné emócie vyvolával článok 13

Globálny internetový gigant v minulých mesiacoch v Bruseli loboval predovšetkým za zmeny či zrušenie dvoch spomínaných článkov 11 a 13. Teraz bude musieť častejšie platiť kompenzácie vydavateľom, autorom a majiteľom práv.

Silné emócie vyvolával práve článok 13, ktorý kritici označujú za cenzúru internetu. Zavádza takzvané filtre, ktorých úlohou je kontrolovať, či obsah nahrávaný užívateľmi neporušuje autorské práva. Za obsah tak po novom majú byť právne zodpovedné platformy. Odporcovia varujú  pred možnou preventívnou cenzúrou aj legálneho obsahu. Obávajú sa tiež, že "robot" nebude schopný rozoznať napríklad paródie a karikatúry a zablokuje všetko bez rozdielu.

Nová smernica sa netýka humorných memov, či pohyblivých, takzvaných gif obrázkov. Naďalej sa budú môcť voľne publikovať časti autorských diel, a to v prípade, že pôjde o paródiu, kritiku, karikatúru, prípadne aj o citáciu autorského diela.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.