Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
28.03.2019, 18:55 Aktualizované dňa 30.03.2019 o 13:25

Režisér Trhliny pripravuje novú minisériu s názvom Herec

Odohráva sa začiatkom 50-tych rokov minulého storočia.

Režisér Trhliny pripravuje novú minisériu s názvom Herec
Zdroj: Peter Mayer

Režisér Peter Bebjak pripravuje pre Českú televíziu a RTVS novú minisériu s názvom Herec, ktorá sa odohráva začiatkom 50-tych rokov. „V tej dobe ŠTB využívala ľudí na to, aby kompromitovala osobnosti, ktoré boli v jej záujme,“ približuje režisér tému televíznej minisérie.

„Divákom priblížime príbeh antihrdinu, ktorý nie je čiernobiely. V konaní hlavnej postavy nachádzame motivácie, ktoré ju svojím spôsobom ospravedlňujú alebo pre nás robia jej činy pochopiteľnejšími, ľudskejšími,“ hovorí režisér Peter Bebjak.

Zdroj: Mafra Slovakia

Kreatívna producentka Kateřina Ondřejková dodává: „Televízna miniséria Herec je veľký a nadčasový príbeh. Je o tom slabom, ale aj silnom v nás. Herec má silný scenár, ktorý napísali Petr Bok a Pavel Gotthard, a ja osobne sa veľmi těším, že sa znova pracovne stretávam s Petrom Bebjakom, kameramanom Martinom Žiaranom a ďalšími členmi štábu, s ktorými som pracovala na minisérii Spravedlnost.“

O čom je miniséria Herec

Je Silvester 1952. Stanislav Láník žije len s babičkou a sestrou Anežkou. Otec padol vo vojne v službách západnej armády, matka zomrela vo väzení ako kolaborantka. Stanislav je tak vlastne odsúdený k prežívaniu bez šance na vzdelanie a lepšiu prácu.

Je talentovaným hercom v ochotníckom divadle a jeho snom je presadiť sa vo veľkom profesionálnom divadle, a možno aj na plátne. Namiesto toho však musí nastúpiť ako údržbár na univerzitu. Kapitán ŠTB ho tam nasadil na profesora matematiky, ktorého režim potrebuje získať na spoluprácu.

Dramatický príbeh sa odohráva na začiatku 50-tych rokov, kedy vrcholili komunistické represie. Mnoho mladých ľudí sa vtedy muselo rovnako ako Stanislav rozhodnúť: buď sa totalitnému režimu postavia, alebo sa mu prispôsobia a budú sa na ňom dokonca aktívne podieľať.

Voľba hlavnej postavy je ešte zložitejšia. Ako homosexuál musí nielen pred režimom, ale aj pred celou spoločnosťou skrývať svoju sexuálnu orientáciu, ktorá bola v tej dobe trestná. Môže zmeniť prežívanie v strachu na plnohodnotný život?

V jednej z hlavných úloh sa objaví napríklad Emília Vášáryová a spolu s ňou viacero českých a slovenských hercov. Scenár napísal Peter Bok (Četníci z Luhačovic, Kriminálka Anděl, Kajínek, Expozitúra), kameramanom je Martin Žiaran (Učiteľka, Čiara, DOGG, Správa, Na streche).

Nový seriál vzniká v produkcii spoločnosti D.N.A., koproducentmi sú Česká televízia a RTVS.

Režisér Peter Bebjak má za sebou úspešné obdobie. Po mimoriadnom úspechu Čiary zaznamenala veľký divácky záujem aj tohtoročná novinka Trhlina, ktorá je adaptáciou mysteriózneho románu Jozefa Kariku. V kinách ju už celkovo videlo 261-tisíc divákov, čo je mimochodom viac, ako navštívilo uplynulý rok všetky slovenské filmy spolu - čo bolo necelých 235-tisíc divákov. Trhlinu ako trojdielnu minisériu uvedie koncom roka televízia JOJ.

​Na konte má aj svoju prvú rozprávku Vianočné želanie, ktorú uviedla na Štedrý večer RTVS. Aktuálne beží na českej internetovej televízii osemdielny postapokalyptický seriál Škvrna, ktorý sa odohráva po katastrofe, ktorá vyhladila dospelú populáciu a na zemi ostali len deti.

V súčasnosti pracuje Peter Bebjak na viacerých projektoch. Okrem už spomenutej minisérie Herec je pre neho najdôležitejším projektom film Správa, ktorá je príbehom dvoch slovenských Židov, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim.

Z televíznych projektov pripravuje veľký historický fantasy seriál Slovania inšpirovaný slovanskou mytológiou a tretiu sériu kriminálneho seriálu Za sklom, ktorý bude reflektovať aj aktuálne spoločenské udalosti.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.