Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
05.04.2019, 11:25

JOJka sa bráni pokute za Ministrov. Satira o cirkvi nie je jej znevažovaním, myslí si riaditeľ televízie

Podľa generálneho riaditeľa JOJ Group Marcela Gregu ide o nepochopiteľné rozhodnutie.

JOJka sa bráni pokute za Ministrov. Satira o cirkvi nie je jej znevažovaním, myslí si riaditeľ televízie
Zdroj: TV JOJ

Rada pre vysielanie a retransmisiu sa pravidelne zaoberá sťažnosťami divákov na vysielanie televízií. Na svojom poslednom zasadnutí posudzovala sťažnosť na seriál Ministri, konkrétne na epizódu s názvom Národná púť, ktorá parodovala postoj vysokých štátnych predstaviteľov k cirkvi. V nej ministerka práce pripravovala premiéra a celý ministerský kabinet na púť do Levoče. Televízia JOJ ju odvysielala 11. septembra 2018 v prime time.

​Podľa rozhodnutia Rady v tejto epizóde odznelo viacero výrokov, ktoré vyzneli znevažujúco voči cirkvi a jej predstaviteľom. Podľa Rady mohol byť porušený zákon o vysielaní a retransmisii, konkrétne paragraf 19, ktorý hovorí o propagovaní násilia, podnecovaní nenávisti, znevažovaní alebo hanobení na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine. 

Seriál Ministri pritom od svojho počiatku paroduje známe kauzy politikov a odzneli v ňom aj chronicky známe politické výroky ako do tankoch, človek človeku, skutok sa nestal, hlas podobný premiérovi…

Generálny riaditeľ JOJ Marcel Grega zareagoval na svojom facebooku na rozhodnutie Rady a uviedol, že „hľadať hranicu medzi neraz i cynickým humorom, ktorý mnohokrát odráža javy v spoločnosti, a tým hanlivým a posudzovať ho v programe, ktorý nie je účelovo zameraný proti konkrétnej skupine ľudí, náboženstvu, menšine či etniku, je bez takéhoto kontextu nemožné.“

Upozornil aj na to, že "počas prezidentskej kampane v priamom televíznom prenose vysoko postavený cirkevný hodnostár hovoril slová o diablovi a ťažkom hriechu v spojení s odlišným svetonázorom. Tie už však satirou neboli."

Vo svojom statuse narážal tiež na pokutu, ktorú dostala televízia za čierny humor v Inkognite, kedy sa divák sťažoval na nevhodnosť vtipov o amputovaných končatinách, ktoré odzneli z úst zabávačov. Podľa členov Rady táto časť programu zasiahla do ľudskej dôstojnosti osôb, ktorých sa tieto vtipy týkali. Pokuty sa dočkala aj kriminálka Za sklom kvôli vulgarizmom a erotike. Naopak, sťažnosť divákov na "nemiestne narážky na adresu Matky Terezy", ktoré odzneli inokedy v Inkognite, uznala Rada za neopodstatnené.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.