Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
09.04.2019, 11:20

Najväčší Slovák: Príbeh Cyrila a Metoda už v stredu na RTVS

Životom solúnskych bratov budú divákov sprevádzať Božidara Turzonovová a Cyril Vasiľ.

Najväčší Slovák: Príbeh Cyrila a Metoda už v stredu na RTVS
Zdroj: RTVS

Nenarodili sa na Slovensku, ale aj tak patria medzi najvýznamnejšie osobnosti našej histórie. Diváci počas nominačného hlasovania v ankete Najväčší Slovák rozhodli, že patria medzi desať najvýznamnejších osobností našej histórie. Príbeh solúnskych bratov spoznajú diváci v dokumente a diskusii v stredu 10. apríla o 20:30.

Životom Cyrila a Metoda budú divákov sprevádzať dvaja obhajcovia – herečka Božidara Turzonovová a Cyril Vasiľ, gréckokatolícky arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme. Do diskusie sa zapoja aj kňaz Andrej Škoviera a archeológ Vladimír Turčan.

Zdroj: RTVS / Božidara Turzonovová

​Slovanskí apoštolovia, solúnski bratia Cyril a Metod pôsobili na území Veľkej Moravy v 9. storočí, kam boli vyslaní byzantským kráľom Michalom III na žiadosť kniežaťa Rastislava. Ten sa snažil získať politickú podporu na ustálenie moci a pomoc v boji o nezávislosť spod franskej moci.

Konštantín, zdatný filozof, vytvoril nové písmo, hlaholiku, a ako prvý preložil do slovanského jazyka časti Biblie a texty bohoslužieb. To, že boli bratia i šikovnými diplomatmi, dokázali pri jednaní s pápežom, ktorý uznal ich základné požiadavky: založenie školy vedenej Metodom, ktorá znamenala začiatok éry rozvoja slovanského písomníctva, vysvätenie slovanských učeníkov a uznanie tzv. staroslovienčiny ako štvrtého kresťanského liturgického jazyka.

Budúci týždeň, v stredu 17. apríla, odvysiela RTVS dokument a diskusiu venovanú Alexandrovi Dubčekovi.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.