Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
13.04.2019, 10:10

ČT má zaplatiť miliónovú pokutu. Za zneužitie názvu firmy vo filme

Režisér Renč pre zatraktívnenie snímky spojil firmu s korupciou pri vládnych zákazkách.

ČT má zaplatiť miliónovú pokutu. Za zneužitie názvu firmy vo filme
Zdroj: ČSFD

Česká televize (ČT) musí zaplatiť milión korún (39-tisíc eur) odškodného a k tomu zhruba 200-tisíc korún (7 800 eur) súdnych nákladov brnianskemu výrobcovi armádnych svietidiel a zameriavačov Armypol. A to kvôli tomu, že meno firmy použila vo filme Krutá nevera režiséra Filipa Renča z roku 2012.

Režisér, aby zatraktívnil film, firmu v scenári premenoval a zmenil jej tiež obor podnikania. S jej meno potom spojil s korupciou pri armádnych zákazkách. Nezistil si pritom, že rovnomenná firma skutočne existuje. Uviedol to portál Aktuálně.cz. ČT uviedla, že vyčká na doručenie rozsudku a potom sa rozhodne o prípadnom dovolaní.

Zdroj: ČSFD

"Je to blbá zhoda okolností. Ten názov som vymyslel, aby to evokovalo armádu a napríklad Omnipol. Šlo mi o zvuk toho mena, je náhoda, že z toho má televízia problémy," povedal Renč pre portál. Obhajuje sa, že to, či rovnomenná firma náhodou neexistuje a či by ju to nemohlo poškodiť, si mala ustriehnuť sama televízia a nie on ako režisér. Sama televízia ho podľa jeho slov ani neoslovila a nechcela, aby sa na úhrade prípadnej škody podieľal.

Miliónové odškodné priznal firme už vlani v máji Mestský súd v Prahe. Televízia sa ale proti verdiktu odvolala. Vrchný súd v Prahe ho však túto stredu potvrdil.

"Film bol prezentovaný ako príbeh na základe skutočných udalostí, filmová spoločnosť i žalobca majú rovnaký predmet podnikania. Prvoinštančný súd teda dospel k správnemu záveru, že k neoprávnenému zásahu do povesti žalobcu došlo," konštatoval podľa Aktuálně.cz predseda senátu Jiří Čurda.

"Česká televize počká na doručenie rozsudku a potom sa rozhodne, či sa bude dovolávať alebo nie," uviedla hovorkyňa ČT Karolína Blinková.

Televízia prestala film vysielať a nakoniec ho upravila. Firmu premenovala a snímku predabovala. Podľa hovorkyne ČT bolo prerobených i niekoľko scén, kde bolo veľkým písmom vidieť meno firmy spolu s filmovým logom. K zaplatení pokuty sa zatiaľ nevyjadrila.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.