Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
09.05.2019, 20:50

Singapur sa vysporiadal s falošnými správami po svojom. Schválil kontroverzný zákon

Za šírenie dezinformácií môžu byť pokutovaní aj jednotlivci.

Singapur sa vysporiadal s falošnými správami po svojom. Schválil kontroverzný zákon
Zdroj: Nick Youngson CC BY-SA 3.0 Alpha Stock Images

Singapurský parlament schválil zákon bojujúcí proti falošným správam, takzvaným fake news. Na jeho základe môžu byť za šírenie dezinformácií pokutované médiá aj jednotlivci.

Nový právny predpis kritizujú ľudskoprávne skupiny, novinári aj technologické firmy kvôli obavám z obmedzovania slobody slova.

Čo je pravda a čo už nie?

Podľa zákona musia internetové platformy upraviť alebo odstrániť obsah, ktorý vláda považuje za nepravdivý. Za porušenie tejto povinnosti hrozí previnilcom až desať rokov väzenia alebo pokuta v prepočte zhruba 650-tisíc eur.

Singapurský minister vnútra Kasiviswanathan Shanmugam uviedol, že sa nového zákona médiá nemusia obávať. "Tento zákon slobodu slova neohrozí. Týka sa dezinformácií. Týka sa internetových botov, trollov, falošných účtov a tak ďalej," uviedol Shanmugam v singapurskom parlamente. "Fungovanie demokratickej spoločnosti závisí na tom, že sú členovia tejto spoločnosti informovaní a nie dezinformovaní," dodal.

Technologickí giganti ako Facebook alebo Google sa obávajú, že uvedený normatívny akt dáva Singapuru príliš veľkú moc rozhodovať o tom, čo je pravda a čo nie.

Obavy zo zneužitia

Krok parlamentu kritizuje tiež Medzinárodný výbor právnikov (ICJ). "Vzhľadom k tvrdým trestom, širokému záberu teritoriálních právomocí a absencii jasnej ochrany slobody prejavu sa obávame, že tento zákon môže byť zneužitý na kontrolu a obmedzenie šírenia informacií a názorov," povedal agentúre Reuters Frederick Rawski z organizácie ICJ.

Singapur sa pravidelne umiestňuje naspodku rebríčkov slobody médií, a to napriek tomu, že sa jedná o ekonomicky vyspelú a bohatú krajinu. V rebríčku organizácie Reportéri bez hraníc sa krajina nachádza na 151. mieste zo 180 sledovaných krajín, podobne ako napríklad Rusko.

Slovensko sa v rebríčku voči minulému roku prepadlo o osem priečok, z 27. na 35. miesto. Česká republika v rebríčku klesla z 34. na 40. miesto.

Najväčšiu slobodu tlače poskytuje médiám Nórsko, nasleduje Fínsko, Švédsko a Holandsko. Na opačnom konci rebríčka je Turkmenistan, Severná Kórea a Eritrea.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.