Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
13.05.2019, 08:46

Spoluzakladateľ Facebooku tvrdí, že zlúčenie WhatsAppu, Instagramu a Facebooku nemal nikdy dovoliť

Spoluzakladateľ Facebooku tvrdí, že zlúčenie WhatsAppu, Instagramu a Facebooku nemal nikdy dovoliť
Zdroj: Reuters

Je načase rozbiť štruktúru spoločnosti Facebook a oddeliť od nej chatovaciu službu WhatsApp a službu pre zdieľanie fotografií Instagram. K tvrdeniu v článku uverejnenom v denníku The New York Times sa pripojil aj jeden zo spoluzakladateľov Facebooku Chris Hughes. Americký regulátor podľa jeho názoru zlúčenie týchto troch sietí nikdy nemal dovoliť, pretože vytvára monopol na trhu a ohrozuje hospodársku súťaž.

Šéf a zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg je síce "dobrým človekom", ale vo svojich rukách sústredil "nekontrolovateľnú moc", ktorá "ďaleko presahuje moc kohokoľvek vo vláde alebo v súkromnom sektore," varuje Hughes, ktorý s Zuckerbergom počas vysokoškolských štúdií na Harvarde zdieľal izbu, firmu s ním spoluzaložil a stal sa jej hovorcom.

Facebook kúpil Instagram v roku 2012 za zhruba jednu miliardu dolárov a o dva roky neskôr prevzal za 22 miliárd dolárov aj WhatsApp. Samotný Facebook má po celom svete viac ako dve miliardy používateľov, služieb každej z oboch ďalších sietí využíva viac ako jedna miliarda ľudí, píše agentúra Reuters. "Aj keď ľudia z Facebooku odídu, nemajú žiadnu skutočnú alternatívu," argumentuje Hughes, ktorý vedenie firmy opustil pred viac ako desiatimi rokmi.

Trhová sila Facebooku sa podľa agentúry DPA v poslednej dobe stáva stále častejšou témou americkej politiky. Rozbitie veľkých technologických firiem si do svojho programu napísala demokratická kandidátka pre prezidentské voľby v roku 2020 Elizabeth Warrenová. Súčasný prezident Donald Trump sa vyslovuje pre vznik viacerých sociálnych sietí, ktoré by sa správali "férovejšie". Trump tvrdí, že ako republikánsky prezidentský kandidát v minulých voľbách čelil na sociálnej sieti Twitter diskriminácii.

Zuckerberg prednedávnom oznámil, že sa Facebook do budúcna viac sústredí na súkromnú a zašifrovanú komunikáciu. Na tento účel má vzniknúť spoločná technická infraštruktúra aj pre ním vlastnené ostatné siete. Hughes zdieľa názor, že takýto krok by rozdelenie firmy sťažil, a je preto dôležité konať rýchlo.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.