Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
14.05.2019, 11:30

WhatsApp mal chybu umožňujúcu inštaláciu sledovacieho softvéru

Škodlivý softvér z izraelskej firmy zbieral dáta o polohe, odpočúval a kameroval.

WhatsApp mal chybu umožňujúcu inštaláciu sledovacieho softvéru
Zdroj: techcrunch.com

Chatovacia služba WhatsApp napravila chybu v zabezpečení svojej platformy, ktorá umožňovala inštaláciu sledovacieho softvéru do smartfónov, informovala dnes agentúra DPA. Podľa denníka Financial Times odhalený program používajú najmä vlády a ich tajné služby.

Aplikácia WhatsApp umožňuje vlastníkom smartfónov okrem iného hlasovú komunikáciu prostredníctvom internetu. Telefóny mohli byť nakazené škodlivým softvérom cez prichádzajúci hovor.

Chatovacia služba patriaca Facebooku sa o probléme dozvedela začiatkom mája a odstránila ho počas niekoľkých dní. Podľa upozornenia vydaného v noci na dnes sa chyba týkala telefónov s operačným systémom Android od Googlu, applovských iPhonov, zariadení so systémom Windows Phone od Microsoftu aj Tizen od Samsungu. WhatsApp do vyšetrovania zapojil americké úrady.

WhatsApp predpokladá, že cieľom kybernetického útoku cez slabé miesto aplikácie boli len vybraní používatelia. Jeho terčom sa napríklad stal cez víkend ľudsko-právny aktivista v Británii, pokus však údajne zlyhal kvôli uskutočneným protiopatreniam WhatsApp.

Denník The Financial Times a blog TechCrunch napísali, že nájdený škodlivý softvér pochádza od izraelskej firmy NSO, ktorá vládam predáva špionážne nástroje. Najznámejším produktom firmy je program s názvom Pegasus, ktorý podľa doterajších informácií vie na mobilnom telefóne zapnúť kameru a mikrofón, zbiera dáta o polohe a prehľadáva emailovú a SMS komunikáciu. Firma vydala vyhlásenie, že ona sama svoj softvér do zariadenia neinštaluje, a že to robia iba tajné služby a bezpečnostné orgány.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.