Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
20.05.2019, 16:50

Slovenskí vývojári sa chcú presadiť na svetovom trhu. S prvým dronom na filmárske účely

Prototyp X-drone sa v premiére predstaví na ASK Industry Day.

Slovenskí vývojári sa chcú presadiť na svetovom trhu. S prvým dronom na filmárske účely
Zdroj: Jopy Hečko

Prvý ročník ASK Industry Day sa bude venovať aj dronom a v premiére predstaví prototyp prvého slovenského dronu na filmárske účely X-drone. Jednou z jeho priorít by mala byť ľahká, rýchla manipulácia a nenáročný transport. Cieľom vývojárov je presadiť ho na svetový trh.

Zbalí sa do dvoch kufrov

Filmári potrebujú mať solídne technické riešenie, na ktorom sa časom nič nepokazí. Firma iFLY vyvíja dron, ktorý bude ľahko transportovateľný. Do dvoch kufrov sa bude dať zbaliť veľký 8 motorový dron na lietanie s filmárskymi kamerami. Väčšinou sú veľké drony nespratné a tento ich systém prekonáva konkurenciu ľahkou a rýchlou manipuláciou, skladaním, rozoberaním a nenáročným transportom," povedal Jopy Hečko, Aerial DOP (kameraman leteckých záberov) a zakladateľ firmy SKYEYE.

Zdroj: Jopy Hečko

Dron, ktorý je venovaný filmárom, by mal byť už tento rok dokončený. Vývojári ho zatiaľ ešte nikde neprezentovali, ASK Industry Day má byť jeho premiérou. Vývojári robia na projekte už tri roky, za ktoré si práca na ňom vyžiadala okolo 70 000 eur.

Samozrejme predstava o rentabilite znamená dostať sa na svetový trh. U nás sa takýto dron predá možno jeden. Ale šanca tu je, pretože v danej kategórii sú drony veľmi drahé a z mojich skúseností je ich koncept, čo sa týka celkovej kvality, solídnejší. Cestou je osloviť najlepšie tímy na svete na jeho používanie, aby sa tam osvedčil, tak ako aj Qtake je „Made in Slovakia“ a svoj úspech by si mal vybudovať v zahraničí,“ vysvetlil Jopy Hečko.

ASK Industry Day 2019 je komplexným podujatím, ktoré predstavuje súčasný stav filmovej techniky a technológie na Slovensku a zároveň vytvára priestor na predvedenie jej praktického využitia. Veľtrhu podľa riaditeľa podujatia, kameramana Nora Hudeca, podporuje slovenské firmy, aj tie, ktoré sa ešte len snažia presadiť na trhu. Podujatie má medzinárodný rozmer, zúčastnia sa na ňom firmy z Česka, Rakúska a Francúzska, pozvanie prijalo aj viacero zahraničných expertov.

Zmyslom podujatia je aj prepojenie profesionálov so začínajúcou generáciou slovenských filmárov, predovšetkým študentov VŠMU, ale taktiež bude prístupné všetkým študentom filmových škôl. V tomto ročníku chceme prepojiť aj najbližšie zahraničné prostredie,” uviedol Noro Hudec s víziou, že FILM EXPO sa bude v budúcnosti organizovať pravidelne, každý rok.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.