Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
21.05.2019, 13:53

Sledovanosť finále Game of Thrones prepísalo rekord celého seriálu. Symbolom sa však stali zabudnuté plastové fľaše

Pozorným fanúšikom po pohári na kávu neunikli ani plastové fľaše s vodou, ktoré do prostredia rytierov a drakov nepatria.

Sledovanosť finále Game of Thrones prepísalo rekord celého seriálu. Symbolom sa však stali zabudnuté plastové fľaše
Zdroj: HBO

Záver kultového fantasy seriálu Hra o tróny (Game of Thrones) zanechal u fanúšikov i kritikov rozporuplné pocity, takže sa na hodnotení zhodnúť nedokázali. Isté ale je, že tým divákom, ktorí žiadajú pretočenie celej ôsmej série seriálu, sa ani posledný diel nepáčil. Ich rozladenie navyše priživili zabudnuté plastové fľaše, ktoré do prostredia rytierov a drakov nepatria.

"Všimli ste si fľaše s vodou?" pýta sa čitateľov hneď v titulku magazín Newsweek. O plastovej fľaši informovala na svojom portáli tiež spravodajská stanica CNN a živo o nej debatujú užívatelia na twitteri. Krátko potom, čo sa informácia o plastovej fľaši rozšírila po internete, oznámili fanúšikovia s ostrým zrakom, že v záverečnom dieli je výdobytok modernej doby vidieť ešte raz.

Pred dvoma týždňami vo štvrtom diele záverečnej série pritom diváci upozornili na zabudnutý hrnček kávy z reťazca Starbucks, teraz ich zaujala plastová fľaša za nohami Samwella Tarlyho. Druhá fľaša stála pri nohách Sera Davosu, kde ale nebola umiestnená tak okato.

​V predposlednej epizóde sa zase objavil s oboma rukami jednoruký Jamie Lannister. Newsweek poznamenal, že tou druhou rukou mohla byť zlatá protéza, ktorú Jamie má.

Plastová fľaša, ktorá unikla pozornosti v strižni, podľa CNN prirobí vrásky spoločnosti HBO, ktorá za seriálom stojí. K dnešnému dňu totiž podpísalo internetovú petíciu za pretočenie ôsmej série vyše 1,2 milióna ľudí. Záverečná séria totiž čelí vlažným recenziám a nevôli mnohých fanúšikov, ktorí ju označujú za odfláknutú.

Denník USA Today k poslednému dielu, ktorý mal premiéru v nedeľu 19. mája, napísal, že to bolo katastrofálne zakončenie, ktoré si fanúšikovia nezaslúžili. "Bolo to bez nápadu, bolo to otrepané," poznamenal denník, ktorý poukázal, že seriál pritom od začiatku boril konvencie fantasy žánru. To, že tvorcovia vystavali nespravodlivý svet, kde dobrí trpia bez príčiny a kde lotri unikajú zaslúženému trestu, bolo podľa USA Today jedným z dôvodov, prečo sa seriál stal hitom.

Záverečný diel považuje USA Today za jedno z najkontroverznejších vyvrcholení seriálov v celej filmovej histórii. Namiesto masakry, ktorú rad fanúšikov očakávala, sa v Siedmich kráľovstvách, kde sa dej odohrával, všetko na dobré obrátilo.

Podobný pohľad na záverečný diel nie je ojedinelý. Početný rad fanúšikov tiež vyjadrilo šok nad smrťou Daenerys z rodu Targaryenov. Telo Daenerys ale nevedno kam odniesol jej oddaný drak Drogon, čo podnietilo špekulácie, čo sa s ňou stalo a či náhodou nemôže byť privedená späť k životu.

Rekordná sledovanosť

Aj napriek rozporuplným recenziám a reakciám videlo záverečný diel v nedeľu v USA pri premiérovom vysielaní na stanici HBO alebo cez aplikácie HBO GO a HBO NOW 19,3 milióna divákov, čo je rekord celého seriálu. Doterajší rekord držal predposledný diel s 18,4 milióna divákov.

Záverečná ôsma séria tiež pritiahla viac divákov než predchádzajúce siedma. V priemere každú epizódu finálovej série podľa magazínu Entertainment Weekly videlo 43 miliónov ľudí, čo je oproti siedmej rade o desať miliónov viac. Do tohto čísla sú započítaná aj neskoršie pozretia.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.