Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
21.05.2019, 20:50

RTVS dostane od štátu 9 miliónov eur. Ako kompenzáciu za zníženie príjmov z koncesií

Výpadok v príjmoch RTVS spôsobili sociálne opatrenia oslobodzujúce alebo zvýhodňujúce niektoré skupiny osôb.

RTVS dostane od štátu 9 miliónov eur. Ako kompenzáciu za zníženie príjmov z koncesií
Zdroj: Dreamstime

Vláda schválila aktualizovaný návrh z dielne Ministerstva kultúry a RTVS dostane zo štátneho rozpočtu dodatočne 9 miliónov eur ako čiastočnú kompenzáciu za výpadok v príjmoch, ktoré jej spôsobili sociálne opatrenia oslobodzujúce, respektíve zvýhodňujúce niektoré skupiny osôb pri úhradách tzv. koncesionárskych poplatkov.

Poplatky vo výške 4,64 eur mesačne platia všetky domácnosti, ktoré sú evidované dodávateľom elektriny. Dôchodcovia a poberatelia dávok v hmotnej núdzi platia polovičnú sadzbu, teda 2,32 eura. Od povinnosti platiť úhradu sú oslobodení platitelia žijúci v domácnosti s ťažko zdravotne postihnutou osobou. Pre RTVS to znamená výpadok v príjmoch vo výške 7,8 milióna eur ročne.

Ministerstvo kultúry v dôvodovej správe poukázalo na fakt, že od účinnosti zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS (od. 1. 1. 2013) spôsobilo oslobodenie od úhrady v prípade osôb s ťažkým zdravotným postihnutím a zníženie sumy úhrady na polovicu pre dôchodcov a ľudí v hmotnej núdzi výpadok v príjmoch RTVS v odhadovanej výške 128 miliónov eur.

"Objektívna strata vo výnosoch RTVS v súvislosti s rozsahom oslobodenia od platenia úhrady, ako aj skutočnosť, že výška úhrady patrí medzi najnižšie v rámci Európskej únie, spôsobuje, že RTVS nemôže bez pomoci štátu vyriešiť finančnú situáciu, ktorá vznikla v dôsledku nepriaznivých hospodárskych výsledkov za ostatné roky,“ uvádza ministerstvo v dôvodovej správe.

Zároveň pripomína, že už v minulosti žiadal vládu o takúto kompenzáciu výpadku úhrad, pričom vláda to svojimi uzneseniami v roku 2009 a 2011 akceptovala ako systémové riešenie.

Podmienky poskytnutia finančných prostriedkov RTVS budú upravené v zmluve uzatvorenej medzi rezortom kultúry a RTVS. Alokácia uvedených finančných prostriedkov je plánovaná v rámci výdavkovej časti rozpočtu RTVS.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.