Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
26.05.2019, 19:50

Stačilo by vám k životu 100 vecí? Do kín mieri komédia o životnom minimalizme

Tvorcovia komédie sa zamýšľajú nad tým, či si nekupujeme veci len ako náhradu za niečo, čo nám v živote chýba.

Stačilo by vám k životu 100 vecí? Do kín mieri komédia o životnom minimalizme
Zdroj: Magic Box Slovakia / 100 vecí

Vedeli ste, že človek žijúci v dnešnej dobe vlastní približne 10 000 rôznych vecí? Na rozdiel od nás, naši prastarí rodičia si podľa prieskumov vystačili v priemere s 57 vecami, našim starým rodičom stačilo k životu 200 vecí a generácia našich rodičov vlastnila v priemere okolo 600 vecí...

Aký by bol náš život, ak by všetky tieto veci jedného rána jednoducho zmizli? Pred túto otázku postavili svojich dvoch hlavných hrdinov Toniho a Paula tvorcovia nového filmu 100 vecí, ktorý vstúpi do slovenských kín v júli tohto leta.

Toni (Matthias Schweighöfer) a Paul (Florian David Fitz) sú kamaráti od detstva. Spoločne šéfujú megaúspešnému start-upu, ktorý im umožňuje žiť si každý deň v pohodlí a luxuse.

Toni miluje svoj kávovar. Paul zbožňuje svoj smartfón. Toni by sa rozhodne neobišiel bez tabletiek na rast vlasov. Paul si nedokáže predstaviť život bez Amazonu, Siri a svojich supermódnych tenisiek. Obaja kamaráti medzi sebou každý deň bojujú o to, kto je väčší frajer.

100 dní = 100 vecí

Všetko sa zmení v jedno ráno, kedy sa zobudia po nočnej párty so svojimi zamestnancami nahí na zemi v úplne prázdnom byte iba s kľúčmi okolo krku. Vzápätí obaja zisťujú, že sa práve začína prvý deň ich 100-dennej stávky, ktorú počas divokej žúrky uzavreli.

Na 100 dní sa vzdali všetkého, čo vlastnili. Každý deň o polnoci si môžu vziať späť len jednu zo svojich vecí, ktoré im kolegovia na 100 dní presťahovali do dvoch skladov.

Počas 100 dní navyše nemôžu vôbec nakupovať a ten, ktorý sa vzdá alebo sa pokúsi podvádzať, musí rozdať svoj 50 percentný podiel vo firme medzi zamestnancov.

Každodenný život sa pre Toniho a Paula, ktorí povzbudení alkoholom prisahali, že 100 dní bez konzumu pre nich nebude problém, zrazu stáva nesmierne komplikovaný, a zároveň neuveriteľne jednoduchý. 

Komédia inšpirovaná vysoko aktuálnou témou životného minimalizmu vedie diváka k ústrednej myšlienke: Vlastníme naše veci my alebo vlastnia v skutočnosti veci nás?

Scenáristom a režisérom nemeckej komédie je Florian David Fitz, ktorý si zároveň zahral Paula, jedného z hlavných hrdinov. Na konte má úspešné filmy Najkrajší deň a Vincent ide k moru.

V úlohe Toniho sa predstaví Matthias Schweighöfer, známy z drámy Kursk či krimi komédie Ako napáliť Banku.

Koľko vecí je v živote naozaj potrebných?

Florian David Fitz sa pri písaní scenára snímky 100 vecí inšpiroval experimentom, ktorý postúpil fínsky filmár Petri Luukkainen pri nakrúcaní svojho dokumentárneho filmu My Stuff (2013).

Ten si uvedomil, že počas troch rokov po rozchode s priateľkou nakupoval a zbieral veľa materiálnych vecí. Jedného dňa si položil otázku, či ich naozaj potrebuje alebo či si kupuje veci len ako náhradu za lásku, ktorá mu v živote chýba.

Aby našiel odpoveď, zbalil všetko, čo mal, do skladu v Helsinkách a počas jedného roka si každý deň vzal späť iba jednu vec.

Keď ho neskôr kontaktoval Florian David Fitz, bez váhania mu dal povolenie na inšpiráciu scenára svojím príbehom, pretože sa potešil, že jeho experiment ožije na kinoplátne opäť; po dokumente My Stuff tentokrát v podobe celovečerného filmu 100 vecí.

Snímka 100 vecí sa nakrúcala 36 dní v apríli a máji 2018 prevažne v Berlíne a v strednom Nemecku. Posledná klapka padla 23. mája 2018, teda presne pred rokom.

Do slovenských kín uvedie film s českým dabingom 18. júla 2019 distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.

Zdroj: Magic Box Slovakia / 100 vecí

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.