Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
12.06.2019, 11:01

Na Instagrame je falošné video s Zuckerbergovým prejavom

Médiá čakajú reakciu Facebooku.

Na Instagrame je falošné video s Zuckerbergovým prejavom
Zdroj: Instagram

Na sociálnej sieti Instagram vlastnenej spoločnosťou Facebook sa objavilo sfalšované video so zlovestným odkazom od zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga. Šéf sociálnej siete sa tu v niekoľkých sekundách zdanlivo chváli "totálnou kontrolou nad ukradnutými údajmi miliárd ľudí". Médiá označujú udalosť ako ďalší test prístupu Facebooku k falošnému obsahu, spoločnosť sa ho podľa prvotného vyjadrenia odstrániť nechystá.

Video bolo na Instagrame uverejnené pred štyrmi dňami a je spoločným dielom umelcov Billa Posters, Daniela Howe a reklamnej agentúry Canny. Je súčasťou série podobných manipulácií, ktoré vkladajú výroky do úst okrem iného americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi či televíznej celebrite Kim Kardashian.

"Na sekundu si predstavte toto: Jeden muž s totálnou kontrolou nad ukradnutými údajmi miliárd ľudí. Všetky ich tajomstvá, ich životy, ich budúcnosť ... ten, kto ovláda dáta, ovláda budúcnosť," hovorí v autenticky vyzerajúcom videu Zuckerberg. Autori takto softvérovo upravili úryvok z vysielania televízie CBS News z roku 2017, kedy sa šéf Facebooku prihováral k médiám o zneužití platformy ruskými subjektami v snahe ovplyvniť americké prezidentské voľby.

Dnes ráno malo falošné video na konte okolo 20.000 zobrazení. Aj napriek výrazne menšiemu dosahu ho médiá porovnávajú s májovým prípadom upraveného videa s predsedníčkou americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou, ktoré sa objavilo nielen na Facebooku, ale aj na YouTube. Vtedy autor spomalil pôvodný záznam prejavu, aby navodil dojem, že vodkyňa Demokratickej strany má problémy s artikuláciou.

Tento manipulatívny príspevok nazbieral na Facebooku milióny vzhliadnutí, sociálna sieť ho ale na rozdiel od YouTube neodstránila, iba znížením jeho hodnotenia spomalila jeho šírenie. Jeden z manažérov Facebooku Neil Potts vtedy uviedol, že na platforme by zostala aj rovnako zmanipulovaná nahrávka s Zuckerbergom.

"Video (s Zuckerbergom) malo menej ako 5000 vzhliadnutí, než na neho začali upozorňovať médiá, ale to, ako s ním Facebook naloží, by mohlo vytvoriť precedens pre jeho postup voči budúcim deepfake videám," uviedla dnes televízia CNN, pričom použila termín, ktorým sa označujú podobné počítačom vytvorené kópie známych osobností.

"Naložíme s týmto obsahom rovnako, ako nakladáme so všetkými dezinformáciami na Instagrame. Ak ho nezávislí overovatelia informácií označia za falošné, odfiltrujeme ho z doporučovacích rozhraní ako sú Návrhy a prehľad hashtag," povedal médiám hovorca Facebooku. Situáciu by ale mohol skomplikovať požiadavka vysielacej spoločnosti CBS, ktorá sa domáha stiahnutie videa kvôli "podvodnému, nepovolenému použitia obchodné značky CBSN".

Jeden z autorov denníka The Guardian povedal, že nové dielo bolo zamýšľané ako komentár súčasnej praxe technologických firiem. "Skutočnosť, že dáta občanov, vrátane podrobných poznatkov o ich politickom zameraní, sexualite, povahových črtách a osobnosti, sú sprístupňované záujemcom s najvyššou ponukou, ukazuje, že priemysel digitálneho ovplyvňovania a s ním spojené mechanizmy predstavujú hrozbu nielen pre práva jednotlivcov, ale aj pre naše demokratická zriadenie," citoval denník POSTERS.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.