Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
17.06.2019, 21:15

Televíznu skupinu Prima ovládol nenápadný český miliardár

O jeho minulosti sa veľa nevie, v rebríčku najbohatších Čechov je na 41. mieste.

Televíznu skupinu Prima ovládol nenápadný český miliardár
Zdroj: FTV Prima

Televíznu skupinu Prima úplne ovládol Ivan Zach, ktorý býva v médiách označovaný za nenápadného miliardára. O jeho minulosti sa veľa nevie, podľa časopisu Forbes má majetok v hodnote päť miliárd českých korún (v prepočte takmer 196 miliónov eur), čo ho radí na 41. miesto v rebríčku najbohatších Čechov.

V roku 2005 získala od Zacha polovičný podiel v televízii švédska mediálna skupina MTG. Druhú polovicu naďalej vlastnil cez svoju skupinu GES.

Pred dvoma rokmi švédska firma predala svoj podiel firme Denemo Media, v ktorej držal Zach 25 percent (cez GES Media Asset), zvyšok patril podnikateľovi Vladimírovi Komárovi (THR Media).

Cena predaja vtedy vychádzala z ohodnotenia stopercentného podielu skupiny Prima, ktorý bol stanovený na 237,4 milióna eur. Teraz Zach kúpil aj zvyšných 75 percent firmy.

THR Media vlastnia traja akcionári. Majoritných 67 percent drží Zach, 18 percent má Petra Marschallová a 15 percent Zachova sestra Radka Zachová.

Celá transakcia podlieha následnému schváleniu Úradu na ochranu hospodárskej súťaže, cenu sa obe strany rozhodli nezverejňovať. 

Zdroj: iDNES.cz

​V Prime sa začal Zach angažovať koncom 90. rokov, kedy nový zákon obmedzil priame pôsobenie bánk v iných oblastiach. Vtedajším stopercentným vlastníkom televízie bola Investičná a poštová banka (IPB), od ktorej Primu získala Zachova spoločnosť GES Holding.

​Médiá, priemysel, reality a šport

Zach sa v médiách angažuje okrem Primy v rozhlase (rádiá Beat, Country či Kiss) a v predaji reklamy.

Angažuje sa tiež v priemysle, patrí mu výrobca vzduchotechniky ZVVZ Group Milevsko alebo výrobca aerosolových ventilov a rozprašovačov Koh-i-noor Mladá Vožice.

Zachova skupina sa angažuje aj v realitách, postavila a predtým vlastnila napríklad budovu Crystal v Prahe na Vinohradoch.

Okrem toho sa český miliardár angažuje v basketbale, v rokoch 2002 až 2006 bol predsedom Českej basketbalovej federácie a dodnes je členom výkonného výboru.

Zdroj: ČTK / Ivan Zach si tak chráni svoje súkromie, že je známa len táto, pätnásť rokov stará fotografia.

Prima bola založená v roku 1993 ako prvá česká komerčná televízna stanica. Spoločnosť v súčasnosti vysiela na ôsmich televíznych kanáloch. Programy Primy v celodennom vysielaní dosahujú podiel okolo 23 percent. Do roka by mala Prima spustiť v spolupráci s CNN nový spravodajský kanál CNN Prima News.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.