Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
13.07.2019, 15:00

Facebook dostal v USA rekordnú pokutu päť miliárd dolárov

Zuckerbergova spoločnosť ju dostala za porušenie ochrany súkromia svojich používateľov.

Facebook dostal v USA rekordnú pokutu päť miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Internetová spoločnosť Facebook dostala v Spojených štátoch pokutu približne päť miliárd dolárov (v prepočte 4,4 miliardy eur) za porušenie ochrany súkromia.

Informoval o tom v piatok denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje oboznámené s prípadom. Podľa denníka o rekordne vysokej pokute rozhodla Federálna komisia pre obchod. Firma ani komisia sa k sankcii oficiálne nevyjadrili.

Komisia začala najväčšiu sociálnu sieť sveta vyšetrovať pred viac ako rokom kvôli podozreniu, že sa citlivé osobné dáta miliónov užívateľov dostali do rúk firmy Cabridge Analytica, ktorá pracovala pre prezidentskú kampaň Donalda Trumpa.

Vyšetrovanie sa sústredilo na to, či zdieľanie dát s Cambridge Analytica a ďalšie podobné zlyhania porušili dohodu s Federálnou komisiou pre obchod z roku 2011 o ochrane súkromia používateľov.

The Wall Street Journal napísal, že komisia pomerom hlasov tri ku dvom rozhodla o udelení pokuty, ktorá je vôbec najvyššou peňažnou sankciou, akú komisia udelila. Doteraz najviac zaplatila za zlyhanie pri ochrane súkromia firma Google, ktorej FTC v roku 2012 nariadila uhradiť 22,5 milióna dolárov.

Za pokutu podľa denníka hlasovali traja členovia komisie nominovaní republikánmi, dvojica demokratov bola proti.

Facebook s rekordne vysokou pokutou dopredu počítal a vytváral si na ňu rezervy. Najmä z toho dôvodu v tohtoročnom prvom štvrťroku poklesol jeho čistý zisk medziročne o 51 percent na 2,43 miliardy dolárov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.