Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
25.07.2019, 14:15

Potvrdené: Facebook zaplatí v USA pokutu 5 miliárd dolárov

Komisia uviedla, že napriek rekordnej výške je pokuta pre spoločnosť Facebook príliš nízka.

Potvrdené: Facebook zaplatí v USA pokutu 5 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Internetová spoločnosť Facebook zaplatí v USA rekordnú pokutu vo výške 5 miliárd amerických dolárov (v prepočte 4,46 miliardy eur) s cieľom urovnať vyšetrovanie jej praktík v oblasti ochrany súkromia. Spoločnosť zároveň bude musieť svoje pravidlá v tejto oblasti upraviť. 

Prevádzkovateľ najväčšej sociálnej siete sveta pokutu prijal. Uviedla to v stredu americká Federálna komisia pre obchod. Potvrdila tak predbežné informácie, ktoré sa objavili v tlači pred takmer dvomi týždňami.

Komisia spustila vyšetrovanie minulý rok po tom, ako sa ukázalo, že detailné informácie približne o 87 miliónoch používateľov Facebooku zbierala bez ich vedomia spoločnosť Cambridge Analytica. Tá pracovala pre prezidentskú kampaň Donalda Trumpa. Vyšetrovanie sa zameralo na to, či Facebook porušil dohodu s komisiou z roku 2011, ktorá sa týkala ochrany súkromia používateľov.

Federálna komisia rozhodla o pokute, ktorá je najvyššou, akú doteraz technologickej spoločnosti udelila, v pomere hlasov 3 ku 2, pričom za boli len členovia komisie nominovaní republikánmi. Dvaja členovia nominovaní demokratmi boli proti.

Ako uviedli, nariadenia, ktoré majú ďalšiemu porušovaniu pravidiel v oblasti ochrany súkromia zabrániť, sú nedostatočné a samotná pokuta je napriek rekordnej hodnote pre spoločnosť Facebook príliš nízka.

Ako povedal člen komisie nominovaný demokratmi Rohit Chopra, dohoda "súčasný biznis model Facebooku reálne neovplyvní".

​Čo sa týka samotnej pokuty, Chopra a Rebecca Slaughter, ktorá bola druhou členkou komisie nominovanou demokratmi, sú presvedčení, že zisk Facebooku z porušenia súkromia používateľov môže byť vyšší, než je hodnota pokuty. Navyše, tržby spoločnosti dosiahli vlani takmer 56 miliárd dolárov.

Facebook tiež zaplatí ďalšiu pokutu vo výške 100 miliónov dolárov americkej Komisii pre cenné papiere a burzu v USA (SEC). Tá sociálnu sieť obvinila, že investorov o škandále s únikom súkromných dát informovala príliš neskoro.

Pre Facebook výška pokút nepredstavuje závažnejší problém. Firma si už v prvom kvartáli tohto roka na ne odložila tri miliardy dolárov a za toto obdobie vykázala ešte zisk 2,43 miliardy dolárov.

Z výsledkov hospodárenia za prvý štvrťrok vyplýva, že Facebook mal na konci marca v položke peniaze a peňažné ekvivalenty uvedenú čiastku 11,1 miliardy dolárov. To sú peniaze, ktoré je firma schopná relatívne rýchlo premeniť na hotovosť. Výsledky za druhý kvartál tohto roka Facebook zverejní dnes večer.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.