Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
01.08.2019, 11:00

Černobyľ spravil z jadrovej elektrárne atrakciu. Turisti sa prechádzajú po rádioaktívnom jadre

​Po odvysielaní seriálu sú prehliadky v jadrovej elektrárni v Litve rezervované až do januára 2020.

Černobyľ spravil z jadrovej elektrárne atrakciu. Turisti sa prechádzajú po rádioaktívnom jadre
Zdroj: indes.cz

Úspešná televízna miniséria Černobyľ o katastrofe jadrovej elektrárne spravila z priestorov v Litve, kde sa seriál nakrúcal, netradičnú turistickú atrakciu.

Sovietske vedenie v kritických mesiacoch po havárii poslalo do Černobyľu odhadom sedem tisíc Litovčanov, prevažne proti ich vôli. Zaradili sa medzi likvidačnú čatu zloženú z ľudí pochádzajicích z celého bývalého Sovietského zväzu. Mnoho z nich v dôsledku toho teraz trpí chorobami a zdravotnými problémami.

Miniséria nominovaná na 19 cien Emmy zobrazuje dianie bezprostredne po havárii: rozsiahlu operáciu likvidácie aj vyšetrovanie katastrofy, ktorú spôsobil chybne prevedený bezpečnostný test v černobyľskom reaktore. Jeho výbuch rozniesol rádioaktívny odpad po väčšine Európy.

​Skupiny zahraničných návštevníkov si teraz môžu prejsť miesta nakrúcania a tiež litovskú jadrovú elektráreň Ignalina. Predtým, než bola pred desiatimi rokmi vyradená z prevádzky, v nej fungoval rovnaký typ reaktorov ako v Černobyle.

Jadro v elektrárni je aj v súčasnosti silne rádioaktívne. Je ukryté pod sedem metrovou ochrannou vrstvou, po ktorej dnes chodia turisti.

"Keď sme sa prehádzali po jadrovom reaktore, (sprievodkyňa) vysvetľovala, na čom sme vlastne stáli. Mal som trochu nepríjemný pocit," povedal 32 ročný britský turista Tom Slaytor, oblečený do bielej kombinézy, vysokých topánok a modrej bezpečnostnej helmy.

Na konci prehliadky prejde každý návštevník kontrolou radiácie.

​Po odvysielaní seriálu sú prehliadky rezervované až do januára 2020, a to napriek tomu, že bývalá elektráreň kvôli vysokému záujmu zdvojnásobila kapacitu pre exkurzie.

Prehliadky sa konajú tiež vo Fabijoniškėsi. V tejto štvrti litovského hlavného mesta Vilnius sa nakrúcali scény z mesta Pripjati, kde bývali zamestnanci černobyľskej elektrárne a ktoré sa neskôr stalo zakázanou zónou.

​Päťdielna miniséria Černobyľ mala premiéru na obrazovkách HBO v utorok 7. mája. Zrekonštruovala príbeh jednej z najhorších katastrof v histórii, ktorá bola spôsobená človekom - jadrovej havárie na Ukrajine z roku 1986.

Hlavnými predstaviteľmi sú popredný sovietsky jadrový fyzik Valerij Legasov (Jared Harris) vyšetrujúci tragédiu, podpredseda vlády Boris Ščerbin (Stellan Skarsgård) poverený Kremľom, aby viedol vládnu komisiu zisťujúcu okolnosti havárie a jadrová fyzička Ulana Khomyukova (Emily Watson), ktorá chce odhaliť tajemstvo černobyľského nešťastia.

Americko-britskú minisériu z koprodukcie spoločností HBO a Sky režíroval Johan Renck.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.