Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
02.08.2019, 09:17

Na Netflixe vyšiel film o záchrane etiópskych Židov Mossadu

V hlavnej úlohe sa predstaví Chris Evans.

Na Netflixe vyšiel film o záchrane etiópskych Židov Mossadu
Zdroj: Youtube

Americká spoločnosť Netflix v stredu sprístupnila svojim divákom nový film o záchrane etiópskych Židov izraelskou tajnou službou Mossad počas občianskej vojny v Etiópii na začiatku 80. rokov minulého storočia. Film má názov "The Red Sea Diving Resort" a bol natočený podľa skutočnej udalosti. Informoval o tom spravodajský server BBC.

Do hlavnej úlohy bol obsadený americký herec Chris Evans, známy predovšetkým ako Kapitán Amerika z kultového amerického scifi. Scenár aj réžiu mal pod taktovkou Gideon Raff.

Film sa odohráva vo falošnom luxusnom hotelovom rezorte v Sudáne, ktorý vybudoval Mossad a ktorý bol použitý ako zásterka na to, aby mohli byť do Izraela evakuované stovky etiópskych Židov. Tí z vlasti utekali pred hladomorom a brutálnym marxistickým režimom etiópskeho prezidenta Mengistua Haileho Mariama. Evans hrá izraelského agenta. Sudán a Izrael vtedy nemali dobré vzťahy, operácia teda bola nebezpečná. Agenti Mossadu a etiópski Židia museli svoju identitu skrývať.

Najznámejšie operácie, pri ktorých boli do Izraela cez Sudán evakuované tisíce etiópskych Židov, sa volali Šalamún a Mojžiš. Teraz je Izrael domovom pre viac ako 150.000 etiópskych Židov. Zhruba 7000 ich ale naďalej žije v neistote v Etiópii a čakajú, až budú mať možnosť skonštatovať sa s príbuznými v Izraeli.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.