Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
06.08.2019, 15:00

Z kastingov do Zem spieva budú malé folklórne festivaly

Septembrové kastingy budú prístupné aj pre divákov a návštevníkov skanzenov v Martine a Starej Ľubovni.

Z kastingov do Zem spieva budú malé folklórne festivaly
Zdroj: RTVS / Zem spieva

Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov budú tohtoročné kastingy do šou Zem spieva prístupné pre verejnosť a stanú sa z nich akési festivaly slovenského folklóru.

Zdroj: RTVS / Zem spieva

​RTVS pozýva návštevníkov skanzenov v Martine a v Starej Ľubovni, aby si prišli pozrieť vystúpenia folklórnych súborov aj jednotlivcov z celého Slovenska. O kastingy do minulého ročníka Zem spieva bol mimoriadny záujem. Do Martina a Starej Ľubovni prišlo približne 2000 záujemcov o účinkovanie v šou.

Tento rok budú kastingy prístupné aj pre folklórnych fanúšikov, divákov a návštevníkov skanzenu. Budú môcť nahliadnuť do zákulisia príprav šou a stretnúť sa tiež s moderátorskou trojicou S Hudbou Vesmírnou. 

„Tretia séria programu Zem spieva sa stretla s obrovským nadšením u folkloristov a prihlásení účastníci konkurzu dávajú tušiť, že tretia séria bude opäť zaujímavá, plná temperamentu a vysokej umeleckej kvality,“ uviedol programový riaditeľ Slovenskej televízie Marek Ťapák.

Súťažiacich bude hodnotiť porota v zložení: pedagogička Anna Derevjaníková, režisér a choreograf Peter Kocák, choreograf, tanečník a pedagóg Stanislav Marišler, režisérka a choreografka Miroslava Palanová a multiinštrumentalista Milan Rendoš.

Zdroj: RTVS / Zem spieva

​Kastingy do tretieho pokračovania folklórnej šou RTVS Zem spieva sa uskutočnia 15. septembra 2019 v Múzeu slovenskej dediny v Martine a 22. septembra 2019 v Ľubovnianskom skanzene v Starej Ľubovni. Prihláška na kasting je k dispozícii na webe RTVS.

Zem spieva uviedla verejnoprávna televízia na obrazovky Jednotky v januári 2017 a vyčlenila jej priestor v sobotňajšom prime time. Predtým, než sa RTVS rozhodla pre konkrétny formát, urobila si prieskum podobných zahraničných súťaží a nakoniec sa rozhodla pre vlastný formát. Išlo vôbec o prvý projekt na folklórnu tému v tak veľkolepom formáte naprieč celým Slovenskom.

Po mimoriadnom úspechu prvej série pripravila RTVS druhú sériu, ktorú uviedla na obrazovky o rok neskôr, v januári 2018. V nej okrem domácich talentov súťažili aj súbory a jednotlivci zo zahraničia. Každá séria pozostávala zo siedmich základných súťažných kôl, kde sa predviedli súťažiaci, ktorých vybrala porota z kastingu, vyvrcholením boli dve semifinálové a jedno finálové kolo.

Zdroj: RTVS / Zem spieva

​V šou dostali priestor aj nové moderátorské tváre. Úplne netradične to boli hudobníci zo zoskupenia S Hudbou Vesmírnou, ktorí boli súčasťou obidvoch doteraz odvysielaných sérií a budú súčasťou aj pripravovanej tretej série.

Pre verejnoprávnu televíziu je Zem spieva jeden z najúspešnejších, ale aj najdrahších projektov. Vyrába ju spoločnosť Nunez NFE režiséra a producenta Petra Núñeza, ktorá pre RTVS pripravuje viaceré projekty, napríklad aj nedávno skončenú celonárodnú anketu Najväčší Slovák, desať dielny cyklus DNA: Hrdina či súťaž 5 proti 5.

​Úspešný folklórny formát po úspechu u slovenských divákov zabodoval aj za hranicami. V medzinárodnej súťaži Pitch & Play Live, ktorá je súčasťou medzinárodného televízneho veľtrhu NATPE v Budapešti, obsadil prvé miesto ako najlepší a najoriginálnejší nový formát v regióne strednej a východnej Európy. Folklórnej šou sa podarilo uspieť v konkurencii ďalších 11 formátov zo 7 krajín.

Víťazstvo umožnilo režisérovi Petrovi Núñezovi prezentovať formát na globálnej celosvetovej prehliadke NATPE v Miami, kde získal cenu za najlepší pôvodný televízny projekt strednej a východnej Európy. 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.