Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
07.08.2019, 14:30

Nový slovenský film už má za sebou historický rekord, do kín ešte len príde

Novinku "Kto je ďalší?" nasadí počas premiérového víkendu až 86 kín.

Nový slovenský film už má za sebou historický rekord, do kín ešte len príde
Zdroj: Ktojeďalší?

Nový slovenský film Film Kto je ďalší? režiséra a scenáristu Mira Drobného (Rytmus – sídliskový sen, ovce.sk) bude premietať viac kín ako veľké americké blockbustre. Počas premiérového víkendu od 22. do 25 augusta ho zaradí do programu až 86 kín, čo bude historicky najväčší počet slovenských kín. premietať ho nebudú len kiná, ktoré sú zatvorené alebo v rekonštrukcii. 

Slovenská novinka tak prekonáva doterajší rekord filmu Jurský svet II. (82 kín), ako aj filmy LEGO vo filme II. (81), Tajný život maznáčikov II. (81), Mamma Mia II. (80) a ďalšie. Zo slovenských a českých filmov boli na prvých priečkach Cuky Luky Film (78 kín), Červený kapitán (77), Po čom muži túžia (77), Trhlina (76) a Únos (75).

​​Dostať film do kín nie je jednoduché. Musí sa najskôr presvedčiť distribútor, aby zariskoval a namiesto amerického filmu, ktorý má istú a predvídateľnú divácku návštevnosť, uprednostnil slovenský film. Potom sa musia presvedčiť kiná, aby si film z ponuky distribútorov vybrali.

Zahraničné filmy v tomto boji o kiná a diváka vyhrávajú. Hovoria o tom aj čísla návštevnosti. V minulom roku 2018 si 96 percent slovenských divákov vybralo zahraničný titul a iba 4 percentá si prišlo pozrieť slovenský film.

Jedna z hlavných postáv filmu Kto je ďalší?, Ruska Angela Nikolau, priletela kvôli tomu na Slovensko, aby sa počas prezentácie filmu pred kinármi osobne a veľmi emotívne prihovorila.

„Rekord nás prekvapil a dojal. Je to najmä zásluha distribučnej spoločnosti Bontonfilm, ktorá na najbližšie mesiace do kín pripravuje dva slovenské filmy: Kto je ďalší? a Perinbabu II. Rovnako ďakujem aj všetkým 86 kinám, kinárom, primátorom, vedúcim kultúrnych oddelení, Únii miest Slovenska, Združeniu miest a obcí Slovenska, sieťam kín Cinemax, Cinema City, Ster Century Cinemas, Kino Star, Golden Apple Cinema, Mlyny Cinemas, ale aj všetkým podporovateľom slovenského filmu. Do tohto projektu sa zapojili stovky ľudí po celom Slovensku. Film v každom meste na Slovensku neznamená, že bude úspešný. Presvedčiť ešte treba toho najdôležitejšieho - a to diváka. Pred ním mám obrovský rešpekt,“ povedal režisér filmu Miro Drobný.

Film už získal 15 ocenení na medzinárodných filmových festivaloch v Európe, ale aj v Indii, USA, Mexiku či Nigérii. Špeciálne premietanie nového slovenského filmu Kto je ďalší? za účasti režiséra, reperky Aless a ďalších populárnych hostí bude počas propagačnej tour po viacerých mestách na Slovensku.

Film je inšpirovaný tromi skutočnými príbehmi zo Slovenska, Ruska a Kanady, v ktorých osudy hlavných hrdinov zmenil internet a priviedol ich až na hranicu života a smrti.

Prvý príbeh zobrazuje kyberšikanu. Hlavnú úlohu v ňom stvárňuje známa slovenská raperka Aless Caparelli, ktorá končí šnúru koncertov vo svojom rodnom meste. Do hľadiska sa posadia učitelia a spolužiaci, ktorí ju pred pár rokmi dohnali až k pokusu o samovraždu. Po tejto tragédii začala písať texty a spievať. Rozhodla sa, že raz sa vráti a všetko im povie priamo do očí.

Extrémny fenomén „rooftopping“ predstavia v druhom príbehu dvaja najznámejší rooftopperi na svete Oleg (Vitaliy Raskalov) a Vadim (Vadim Makhorov). S kamerami na hlavách a bez akéhokoľvek istenia protizákonne zdolávajú jednu výškovú budovu za druhou po celom svete. Na výstup v areáli atómovej elektrárni priberú aj krásnu Angela (Angela Nikolau). Aby získali najkrajší záber s čo najväčším počtom lajkov, riskujú všetko.

Film uzatvára tretí príbeh, ktorý sa sústredí na tému sexuálneho zneužívania. Predstavia sa v ňom americký herec Brian Caspe (Hellboy, Mission Impossible, Operácia Anthropoid) a mladá američanka Anita Sonnberger, ktorá hrá dievča dotlačené do bezvýchodiskovej situácie s rozhodnutím prehovoriť o svojom sexuálnom vydieraní. Príbeh rozpráva bez toho, aby vyslovila čo i len jedno slovo.

Titulnú pieseň filmu s názvom Voiceless naspievala Celeste Buckingham. Ďalšie titulné skladby k filmu pripravili svetová hviezda Demi Lovato a už spomínaná slovenská raperka Aless.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.