Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
08.08.2019, 15:00

HBO bude vysielať seriál o udalostiach, ktoré viedli k vojne v Pásme Gazy

Tvorcovia upozorňujú, že "pôjde o film, ktorý neuspokojí ani Izraelčanov, ani Palestínčanov".

HBO bude vysielať seriál o udalostiach, ktoré viedli k vojne v Pásme Gazy
Zdroj: Reuters

Americká televízia HBO začne budúci týždeň vysielať desať dielny dokumentárny seriál Our Boys (Naši chlapci) o udalostiach, ktoré pred rokom 2014 viedli k vojne v palestínskom Pásme Gazy. V konflikte zomrelo cez 2200 Palestíncov, z nich polovica boli civilisti. Na izraelskej strane bolo 73 mŕtvych, hlavne vojakov.

HBO bude prvýkrát vysielať seriál v hebrejčine a arabčine, seriál bude mať anglické titulky. Spoluautormi sú Joseph Cedar, ktorý bol dvakrát nominovaný na Oscara za najlepší cudzojazyčný film, Hagaj Levi, ktorý bol ocenený Zlatým glóbusom, a palestínsky občan Izraele Taufík abú Vaíl, ktorý dostal za film Smäd cenu kritikov v Cannes.

Izrael začal vojnu proti Pásmu Gazy v júli 2014 po raketových útokoch, ktoré z Pásma Gazy viedlo radikálne hnutie Hamas. Útoky boli odvetou za intenzívnu vojenskú operáciu, pri ktorej Izraelčania na okupovanom Západnom brehu Jordánu zatýkali členov tejto skupiny a pátrali po únoscoch a vrahoch troch izraelských mladíkov. Ich telá sa našli až 14 dní po únose. Potom traja Izraelčania pri Jeruzaleme upálili šestnásťročného Palestínčana Muhammada abú Chudajra z východného Jeruzalema. Boje v pásme trvali 51 dní.

Cedar povedal, že sa spolu s kolegami snažil o citlivý žurnalistický prístup. "Snažili sme sa dostať na obrazovky niečo, čo bude najbližšie skutočným udalostiam, alebo aspoň ako my ich chápeme," citovala ho agentúra AP.

Jeho kolega Levi počíta s ťažkosťami. "Povedzme si úprimne, budú na nás útočiť sprava, zľava, budú to Arabi i Židia. Bude to ťažké pre všetkých," hovorí.

Abú Vaíl upozornil, že "pôjde o film, ktorý neuspokojí ani Izraelčanov, ani Palestínčanov". Dúfa ale, že ich osloví a možno aj zmení názory niektorých z nich.

Prípravy na film začali v roku 2015, nakrúcalo sa v okolí Jeruzalema, aby boli scény autentické. Dej je zobrazený z pohľadu abú Chudajrovej rodiny, jedného agenta izraelskej kontrarozviedky a abú Chudajrových vrahov. Dvoch z nich poslal súd do väzenia na doživotie, jedného na 21 rokov. Všetci priznali, že motívom ich činov bola pomsta za smrť troch židovských mladíkov. Jeden z ich vrahov bol v Izraeli odsúdený na doživotie, dvaja boli zastrelení pri prestrelke s vojakmi.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.