Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
11.08.2019, 13:40

Skutok sa stal. Nový dokument prináša ďalšie súvislosti a odhalenia o únose prezidentovho syna

Prinesie príbeh a vzťah Fegyveresa, Remiáša a Tótha. Pozrite si trailery.

Skutok sa stal. Nový dokument prináša ďalšie súvislosti a odhalenia o únose prezidentovho syna
Zdroj: skutoksastal.sk

Nový dokument s názvom Skutok sa stal sa vracia do 90-tych rokov, do obdobia mečiarizmu, kedy vybuchovali autá a unášali sa ľudia.

Približuje príbeh a vzťah troch kamarátov – Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha. Režisérka Barbora Berezňáková v ňom prinesie aj nové a dôležité súvislosti a odhalenia o únose prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho.

Zdroj: skutosastal.sk

​Oskar Fegyveres bol ako pracovník Slovenskej informačnej služby nepriamo pri únose prezidentovho syna, ktorého násilne zavliekli 31. augusta 1995 do Rakúska. SIS bola od začiatku podozrivá z organizovania únosu. Riadiť ho mal Jaroslav Svěchota, námestník riaditeľa tajnej služby, ktorej vtedy šéfoval nominant HZDS Ivan Lexa.

Fegyveres prehovoril do médií o zapojení tajnej služby do únosu. Po svojej výpovedi sa v obave o svoj život ukrýval v zahraničí. Jeho spojkou na Slovensku bol blízky kamarát Róbert Remiáš, ktorý zahynul po tom, ako mu 29. apríla 1996 v aute vybuchla nálož. Jeho vražda ani celá kauza dodnes neboli vyšetrené. Fegyveres však komunikoval aj s Mariánom Kočnerom.

Peter Tóth v 90-tych rokoch písal ako novinár denníka SME aj o informáciách od Róberta Remiáša. Venoval sa témam o nezákonných konaniach SIS, do ktorej neskôr po výmene vlády sám vstúpil.

​Režisérka Barbora Berezňáková sa do obdobia 90-tych rokoch vrátila už vo svojom interaktívnom filmovom projekte Spýtaj sa vašich, ktorý zobrazoval cez spomienky priamych účastníkov udalosti novembra 1989.

Nová snímka Skutok sa stal bude mať premiéru v kinách 12. septembra. Vznikla v produkcii LEON Production, koproducentmi sú Frame Films a RTVS.

Dve divácky úspešné snímky z obdobiu mečiarizmu a únosu prezidentovho syna priniesli kiná v roku 2017. Mimoriadny záujem verejnosti vyvolal film Únos režisérky Mariany Čengel Solčanskej, ktorý počas premiérového víkendu vypredal kiná a s celkovou, takmer 279 tisícovou návštevnosťou sa stal štvrtým najúspešnejším filmom roka.

Na jeseň toho istého roka uviedli kiná dokument scenáristky a režisérky Terezy Nvotovej s názvom Mečiar, ktorý mapoval dôsledky udalostí, ktoré sa udiali v čase Mečiarovho vládnutia, na súčasnú slovenskú spoločnosť.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.