Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
14.08.2019, 09:55

Nový slovenský film Afrika na Pionieri žne prvé úspechy už pred kinopremiérou

Bude otváracím filmom International Road Movie Festivalu.

Nový slovenský film Afrika na Pionieri žne prvé úspechy už pred kinopremiérou
Zdroj: Marek Duranský / Afrika na Pionieri

Partia piatich Slovákov na čele s cestovateľom Marekom Slobodníkom vyrazila 14. januára 2017 na motorkách Jawa Pionier, aby precestovali Afriku. Presne o päť mesiacov neskôr, 14. júna 2017, sa vrátili domov živí a zdraví, bohatší o neopísateľné zážitky a cestovateľské skúsenosti. Ich africké dobrodružstvo príde 5. septembra na plátna kín ako prvý slovenský motorkársky road movie Afrika na Pionieri.

Slovenský dobrodruh Marek Slobodník absolvoval svoju prvú cestovateľskú expedíciu v roku 2010, keď sa na Pionieri dostal k Aralskému jazeru v Kazachstane. Od roku 2014 sa potom stal členom kultových výprav českých žltých trabantov, s ktorými prešiel na Jawe 250 Južnú Ameriku, Austráliu, Indonéziu a Áziu.

Svoj prvý celovečerný film Afrika na Pionieri žánrovo definuje ako road movie. Na dobrodružnej ceste do Afriky Mareka Slobodníka sprevádzali kameraman a pilot drona Martin Kochaník, fotograf Marek Duranský a dvaja mechanici, bratia Milan a Ondrej Hurárovci.

5 mesiacov na Pionieroch verzus 24 hodín v lietadle

Hoci sú označované za najporuchovejšie motorky, všetkých päť Pionierov napokon svojich majiteľov bezpečne doviezlo 15 151 kilometrov z Banskej Bystrice až do najjužnejšieho bodu Afriky – na africký Strelkový Mys.

“Prešli sme 10 afrických štátov, ak počítame aj Izrael, ktorý geograficky do Afriky nespadá. Ďalej sme išli cez Sinaj do Egypta, Sudánu, Etiópie a Kene. Tam sme prekročili rovník a blížili sa pod strechu Afriky, Kilimandžáro, ďalej do Malawi, Mozambiku, Svazijska a Juhoafrickej Republiky,” objasňuje Marek Slobodník. Ako dodáva, politická a bezpečnostná situácia v Afrike sa tak turbulentne mení, že dnes by už do niektorých z vyššie menovaných krajín z bezpečnostných dôvodov vstúpiť nemohli.

Naspäť na Slovensko sa už cestovatelia vrátili letecky a svoje motorky poslali domov lodnou dopravou v kontajneroch. Zatiaľ čo cesta z Banskej Bystrice na africký Strelkový Mys im trvala 5 mesiacov, let z Kapského Mesta domov zvládli za 24 hodín.

Zdroj: Marek Duranský / Afrika na Pionieri

Niekto hľadá domov v Európe, iní sa z Európy vracajú domov do Afriky

Už od 5. septembra diváci zažijú v kinách spolu s chlapcami nádherný pocit slobody, ale aj náročné a nebezpečné situácie, v ktorých sa počas cesty ocitli: nekonečné sudánske púšte bez paliva, návštevu najväčšieho afrického mestského slumu Kibera v Keni, panenské pláže Mozambiku, ale aj boj s maláriou, na ktorú v Afrike ročne umiera pol milióna ľudí.

Staneme sa svedkami toho, ako sa v etiópskom väzení stretnú so somálskym utečencom, ktorého jediným cieľom a túžbou je dostať sa do Nemecka. Na druhej strane spoločne s nimi zažijeme rozhovor s 80-ročným Henrym, ktorý študoval na univerzite v Anglicku, no hoci mohol ostať v Európe, vrátil sa do Malawi, aby pomáhal vo svojej rodnej krajine a dodnes vníma ako svoje životné poslanie otvoriť školu a vzdelávať deti v Afrike a dať im tak šancu na lepšiu budúcnosť priamo doma, aby nemuseli utekať za lepším životom do Európy.

Zdroj: Marek Duranský / Afrika na Pionieri

​​Afrika na Pionieri v číslach

 • 5 členov výpravy
 • 15 151 prejdených kilometrov z Banskej Bystrice na africký Strelkový Mys
 • 6 mesiacov príprav Pionierov, víz a očkovaní pred cestou
 • 5 mesiacov v sedadlách motoriek (cesta tam)
 • 24 hodín v lietadle z Kapského Mesta na Slovensko (cesta späť)
 • 10 precestovaných afrických krajín
 • 360 hodín nakrúteného videomateriálu
 • 2500 litrov benzínu
 • 80 litrov oleja do benzínu
 • 2 zbalené náhradné motory pre prípad potreby
 • 2x malária (Marek Slobodník a fotograf Marek Duranský)
 • 2 úrazy (Martin Kochaník – infekcia z popáleniny od výfuku a Marek Duranský - zranený členok)
 • 1 ukradnutý mobilný telefón (Marek Duranský v Etiópii)
 • 1 stratený dron (v Juhoafrickej republike – ten sa však na druhý deň našiel)
 • 1 000 000 porúch a opráv
 • 0 zbalených báb na ceste

Zdroj: Marek Duranský / Afrika na Pionieri

Leto v znamení amfiteátrových predpremiér a jeseň na International Road Movie Festivale

Nový slovenský film Afrika na Pionieri má za sebou sériu úspešných letných predpremiér po celom Slovensku, ktoré sa stretli s pozitívnym prijatím publika. Len na otváraciu projekciu v banskobystrickom amfiteátri, ktorá sa uskutočnila 21. júna, si prišlo film pozrieť približne 2 000 divákov. Uvedenie snímky na plátna kín podporil tiež Slovenský audiovizuálny fond. Tvorcovia zároveň potvrdili čerstvú informáciu, že v októbri bude ich film uvedený v Českej republike ako otvárací film filmového festivalu IRMF (International Road Movie Festival). Celovečerný road movie Afrika na Pionieri uvedie do kín 5. septembra 2019 distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.

Zdroj: Martin Dubovský / premiéra filmu Afrika na Pionieri v amfiteátri v Banskej Bystrici
Zdroj: Martin Dubovský / premiéra filmu Afrika na Pionieri v amfiteátri v Banskej Bystrici

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.