Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
06.09.2019, 17:00

SOZA uzavrela novú zmluvu o spolupráci. Má priniesť lepšiu správu hudobných práv v online prostredí

Online práva budú spracované z jedného zdroja a SOZA ich nebude musieť jednotlivo riešiť s partnerskými organizáciami v zahraničí.

SOZA uzavrela novú zmluvu o spolupráci. Má priniesť lepšiu správu hudobných práv v online prostredí
Zdroj: Flickr/Nayuki

Efektívnejšiu správu hudobných práv slovenských autorov i vydavateľov v celosvetovom online prostredí by mala zabezpečiť nová spolupráca Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA).

"Spolupráca sa týka nielen samotného licencovania, ale aj rozdistribuovania príjmu z toho plynúceho medzi našich členov,“ uviedol na margo spolupráce so švajčiarskym a americkým partnerom člen Predstavenstva SOZA Tomáš Mikš.

Ako ďalej ozrejmil, pre SOZA táto spolupráca znamená, že online práva budú spracované z jedného zdroja, namiesto toho, aby zväz musel jednotlivo riešiť uvedenú problematiku s partnerskými organizáciami v zahraničí.

"V konečnom dôsledku z toho budú mať úžitok najmä naši členovia - hudobní tvorcovia a vydavatelia, a to, keď dostanú spravodlivý podiel za online používanie ich hudobných diel zo všetkých častí sveta,“ uviedol Mikš. SOZA v súčasnosti spravuje online práva pre viac ako 3000 nositeľov práv na Slovensku.

Mikš upozornil, že výhoda je nielen v lepšej obchodnej pozícii pri zastupovaní autorských práv. "Veľkým benefitom je možnosť využívať najmodernejšiu technológiu pre spracovanie hlásení z online služieb a následné vyúčtovanie," povedal.

Zmluvu o právomoci viesť rokovania s medzinárodnými online službami, ako sú napríklad streamingové platformy a ďalšie služby ponúkajúce možnosť sťahovania diel, podpísala SOZA so švajčiarskou spoločnosťou SUISA Digital Licensing.

Spravovanie online práv v administratívnej časti bude vykonávať Mint Digital Services, spoločný podnik SUISA a americkej organizácie kolektívnej správy SESAC. Mint Digital Services spravuje databázu so 16 miliónmi zadokumentovanými hudobnými dielami a 96 miliónmi zvukových záznamov, z ktorých 25 miliónov je spojených s kompozíciami.

Zmluva bola podpísaná v lete, účinnosť nadobudne od 1. októbra 2019.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.