Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
11.09.2019, 20:05

Vyšlo očakávané pokračovanie Príbehu služobníčky. Je reakciou na zhoršovanie práv žien

Novinka The Testaments (Závety) je pokračovaním slávneho Príbehu služobníčky z roku 1985.

Vyšlo očakávané pokračovanie Príbehu služobníčky. Je reakciou na zhoršovanie práv žien
Zdroj: Hulu

Dlho očakávaný román The Testaments (Závety) kanadskej spisovateľky Margaret Atwood, ktorý práve vyšiel, je reakciou na zhoršovanie ženských práv v niektorých častiach sveta, vrátane Spojených štátov. Autorka sa tak vyjadrila v rohovore pre BBC.

Kniha The Testaments (Závety) je pokračovaním jej slávnej knihy Príbeh služobníčky (Handmaid‘s Tale) z roku 1985.

Antiutopická novela, podľa ktorej bol natočený rovnomenný seriálový hit, predstavuje totalitnú budúcnosť v štáte Gileád, kde zostalo niekoľko plodných žien nazývaných "služobníčky", ktoré sú násilne nútené k počatiu a rodeniu detí. Cieľom je znovu zaľudniť svet čeliaci ekologickej katastrofe.

"Ľudia sa ma roky pýtali, či napíšem pokračovanie. Prosím, napíšte pokračovanie, povedzte nám, ako to dopadlo, a ja som vždy odpovedala, že to nepôjde," uviedla spisovateľka. Potom sa ale podľa nej stalo niekoľko vecí, ktoré ju k napísaniu pokračovania primäli.

Zdroj: RTVS

"Na niektorých miestach sveta, včítane USA, sme sa začali vracať do Gileádu," uviedla sedemdesiatdeväť ročná spisovateľka. Podľa agentúry Reuters tým mala na mysli nedávne kroky na sťaženie potratov, ktoré v Spojených štátoch rozdelili verejnú mienku a vyburcovali aktivistky zasadzujúce sa za ženské práva. Proti potratom vystupuje i prezident Donald Trump.

Margaret Atwood povedala, že nad pokračovaním Príbehu služobníčky začala premýšľať vo chvíli, ked bol Donald Trump zvolený za prezidenta. V tej dobe sa natáčal aj televízny seriál.

"Kontext seriálu sa zmenil, a v tom okamžiku sme vedeli, že bude vnímaný inak, čo sa tiež stalo. Takže namiesto fantázie sa kvôli ľuďom podporujúcim Trumpa dostal ďaleko bližšie k realite," uviedla autorka.

Zdroj: Hulu

​Úspech seriálu pomohol knihe, ktorá sa opäť vyšvihla na prvé priečky rebríčka bestsellerov a uniforma služobníčok - dlhý tmavočervený plášť a biely čepiec - sa stali symbolom ženského protestu a odporu.

Na otázku BBC, či ju veľké očakávania súvisiace s novým románom, nominovaným na prestížnu Man Bookerovu cenu, neznervózňuje, Atwood odpovedala: "Je potrebné zdôrazniť, že je to kniha, nie zmena režimu. Nie je to nič, čo fyzicky ovplyvní životy mnohých ľudí, nie sú to nepokoje v Moskve."

Seriál Príbeh služobníčky (Handmaid‘s Tale) má za sebou tri mimoriadne úspešné série. Zažiaril na televíznych cenách Emmy, uspel na prestížnych Zlatých glóbusoch a na konte má aj trofeje Amerického filmového Inštitútu, britskej BAFTY alebo scenáristické ceny únie Writers Guild of America.

Tvorcovia seriálu potvrdili prípravu štvrtej série, jeho premiéra sa očakáva v apríli budúceho roka. Dej sa bude odohrávať o pätnásť rokov neskôr a príbeh budú rozprávať tri ženské hrdinky.

Zdroj: Hulu

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.