Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
26.09.2019, 14:40

Odmietnutie Googlu platiť médiám vyvolalo vo Francúzsku rozruch

Google odmietol uzatvárať s európskymi vydavateľmi osobitné zmluvy, od konca októbra prestane zobrazovať úryvky a náhľady ich správ.

Odmietnutie Googlu platiť médiám vyvolalo vo Francúzsku rozruch
Zdroj: Pixabay

Odmietnutie internetového gigantu Google platiť médiám za zverejňovanie úryvkov z ich obsahu vyvolalo vo Francúzsku rozruch. Francúzska vláda a tlač označujú podľa agentúry AFP takýto prístup za neprijateľný.

Reagujú tak na stredajšie oznámenie americkej spoločnosti, ktorá zverejnila novú sadu pravidiel, ktorými sa bude riadiť pri uplatňovaní reformy autorských práv, ktorú na jar schválili členské krajiny a europarlament a Francúzsko ju zavádza ako prvý štát v EÚ.

​O "násilnom čine" a "neprijateľnom diktáte" hovorí v reakcii na krok Googlu prezident Asociácie európskych vydavateľov tlačovín (ENPA) Carlo Perrone. Médiá podľa jeho názoru stavia pred hotovú vec. "Buď dajú americkému gigantovi svoj obsah zadarmo, alebo budú v jeho vyhľadávači výrazne znevýhodnené," citovala ho agentúra AFP.

Podľa francúzskeho ministra kultúry Francka Riestera ide rozhodnutie Googlu proti "duchu a textu" nových európskych pravidiel. Firmu vyzval, aby začala rokovania s vydavateľmi na celom svete a dohodla sa s nimi na tom, ako autorsky chránený materiál spoplatňovať. Situáciu chce minister riešiť so svojimi európskymi kolegami.

Google odmietol uzatvárať s európskymi vydavateľmi osobitné zmluvy o tom, koľko ich obsahu bude smieť francúzskym užívateľom ukazovať. Namiesto toho jednoducho od konca októbra prestane zobrazovať úryvky a náhľady ich správ. Francúzski užívatelia nabudúce uvidia iba titulky, a nie prvých pár riadkov správy či náhľad fotografie.

Zdroj: Googleblog.com

​Tento krok môže neblaho ovplyvniť príjmy médií, pretože viditeľnosť na Googli zvyšuje návštevnosť daných webových stránok. V ohrození by sa tak mohli ocitnúť aj príjmy z reklamy a predplatného. 

Google tvrdí, že jeho nové pravidlá slúžia záujmom užívateľov internetu. Bráni vraj to, aby výsledky vyhľadávania narúšali komerčné hľadiská.

Francúzsko je doteraz jedinou z krajín EÚ, ktorá európsku smernicu o autorských právach uviedla do praxe. Úprava, o ktorej sa dlhé mesiace vyjednávalo a tvrdo sa okolo nej lobovalo, má podľa EÚ zabezpečiť ochranu autorov a umelcov v digitálnej dobe, ale tiež otvoriť nové možnosti získavania a zdieľania autorsky chráneného obsahu.

Európska komisia zmeny navrhla už v roku 2016. Členské štáty sa na finálnej podobe textu s europarlamentom dohodli vo februári, europoslanci novelu odsúhlasili na konci marca. Krajiny EU majú pravidlá do svojich vlastných zákonov previesť do júna roku 2021.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.