Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
01.10.2019, 09:55

Súd v Maroku odsúdil na rok novinárku kvôli údajnej interrupcii

Interrupcie, rovnako ako predmanželský sex, sú v Maroku nelegálne.

Súd v Maroku odsúdil na rok novinárku kvôli údajnej interrupcii
Zdroj: Associated Press

Marocký súd dnes poslal na rok do väzenia novinárku Hadžar Rajsúníovú obvinenú z toho, že otehotnela mimo manželský zväzok a podstúpila nelegálne interrupciu. Dvadsať osemročná žena, ktorá je vo väzení od 31. augusta, podstúpenie zákroku odmieta. Navyše uviedla, že so svojím sudánskym partnerom sú manželia.

Prípad vyvolal veľkú pozornosť ako medzi novinármi, tak aj medzi organizáciami zaoberajúcimi sa ľudskými právami, napísala agentúra AP. Právnici zadržanej novinárky už uviedli, že sa odvolajú.

Súd poslal na rok do väzenia aj partnera marockej novinárky. Lekár obvinený z vykonania interrupcie dostal dva roky väzenia a ďalšie dva roky po prepustení nesmie prevádzkovať svoju lekársku prax.

Ako Rajsúníová uviedla, počas zadržania sa jej pri výsluchu vypytovali najmä na jej prácu novinárky, na jej kolegov v denníku Achbár al-Júm a členov rodiny. Zatknutie novinárky vyvolalo po celej krajine vlnu protestov za legalizáciu interrupcií. Mnoho z demonštrantov prípad Rajsúníovej označilo za "veľkú ranu" pre pokrok v oblasti ženských práv v Maroku. Ešte pred dnešným verdiktom súd v Rabate dvakrát zamietol žiadosť o dočasné prepustenie novinárky.

Interrupcie, rovnako ako predmanželský sex, sú v Maroku nelegálne. Rajsúníová ale tvrdí, že kliniku navštívila kvôli "urgentnému zákroku", konkrétne kvôli vnútornému krvácaniu, nie kvôli interrupcii. To potvrdila aj jej gynekologička.

Denník Achbár al-Júm, pre ktorý pracuje, je kritický k vedeniu krajiny. Rodina marockej novinárky už obvinila úrady, že jej zadržanie je politicky motivované. Organizácia Amnesty International vyzvala na okamžité prepustenie väznenej ženy.

Oficiálne štatistiky neexistujú, ale odhaduje sa, že denne sa v Maroku tajne vykoná 600 až 800 interrupcií, niekedy v katastrofálnych hygienických podmienkach. Nechcené tehotenstvá spolu s fenoménom slobodných matiek vedú k opúšťaniu detí. Mimovládne organizácie tvrdia, že denne je v Maroku opustených až 150 detí. Tie narodené mimo manželstva sú z hľadiska zákona nelegitímne.

Ako uviedla agentúra AFP, v Maroku vlani začalo súdne konanie s tisíckami ľudí kvôli predmanželskému sexu, so 170 osobami kvôli homosexualite a 73 osobami kvôli podstúpenie nelegálnej interrupcie.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.