Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
01.10.2019, 10:25

Na kastingy Zem spieva prišlo takmer 2000 súťažiacich. Zo zahraničia poslali folkloristi 30 prihlášok

Na kastingy v Martine a v Starej Ľubovni prišlo 190 prihlášok, takmer 2 000 súťažiacich a 1 000 návštevníkov.

Na kastingy Zem spieva prišlo takmer 2000 súťažiacich. Zo zahraničia poslali folkloristi 30 prihlášok
Zdroj: RTVS

Na kastingy súťaže Zem spieva v Martine a v Starej Ľubovni prišlo 190 prihlášok, takmer 2000 súťažiacich a 1000 návštevníkov. Zo zahraničia poslali folkloristi 30 prihlášok. Najviac sa ich prihlásilo z USA, Srbska a Kanady, prihlášky prišli aj z Maďarska, Belgicka, Rumunska a Ukrajiny. Do súťaže sa mohli prihlásiť súbory a jednotlivci v troch kategóriách – ľudový spev, tanec a hudba.

Zdroj: RTVS

Aj tento rok sa najviac folkloristov prihlásilo v kategórii spev, z nástrojov najväčšie zastúpenie v Martine mala heligónka, Starej Ľubovni dominoval akordeón. Zatiaľ čo počas martinského kastingu súťažiaci prišli z rôznych kútov západnej a strednej časti Slovenska, v Starej Ľubovni svoje najväčšie zastúpenie opäť potvrdili Rusíni.

Súťažiacich bude hodnotiť porota v zložení: pedagogička Anna Derevjaníková, režisér a choreograf Peter Kocák, choreograf, tanečník a pedagóg Stanislav Marišler, režisérka a choreografka Miroslava Palanová a multiinštrumentalista Milan Rendoš. Porotcovia spolu vyberú 63 súťažiacich. 

Zdroj: RTVS

​Zem spieva uviedla verejnoprávna televízia na obrazovky Jednotky v januári 2017 a vyčlenila jej priestor v sobotňajšom prime time. Predtým, než sa RTVS rozhodla pre konkrétny formát, urobila si prieskum podobných zahraničných súťaží a nakoniec sa rozhodla pre vlastný formát. Išlo vôbec o prvý projekt na folklórnu tému v tak veľkolepom formáte naprieč celým Slovenskom.

Po mimoriadnom úspechu prvej série pripravila RTVS druhú sériu, ktorú uviedla na obrazovky o rok neskôr, v januári 2018. V nej okrem domácich talentov súťažili aj súbory a jednotlivci zo zahraničia. Každá séria pozostávala zo siedmich základných súťažných kôl, kde sa predviedli súťažiaci, ktorých vybrala porota z kastingu, vyvrcholením boli dve semifinálové a jedno finálové kolo.

Pre verejnoprávnu televíziu je Zem spieva jeden z najúspešnejších, ale aj najdrahších projektov. Vyrába ju spoločnosť Nunez NFE režiséra a producenta Petra Núñeza, ktorá pre RTVS pripravuje viaceré projekty, napríklad aj nedávno skončenú celonárodnú anketu Najväčší Slovák, desať dielny cyklus DNA: Hrdina či súťaž 5 proti 5.

Tretia séria Zem spieva odštartuje na televíznych obrazovkách začiatkom roka 2020, moderovať ju opäť bude skupina S hudbou vesmírnou. 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.