Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
08.10.2019, 09:50

O Oscara za najlepší zahraničný film sa uchádza rekordných 93 krajín

Slovensko zabojuje o oscarovú nomináciu s filmom Nech je svetlo režiséra Marka Škopa.

O Oscara za najlepší zahraničný film sa uchádza rekordných 93 krajín
Zdroj: Filmový festival Karlovy Vary / Milan Ondrík, Zuzana Konečná a režisér Marko Škop

Rekordných 93 krajín prihlásilo svoje filmy do boja o nomináciu na Oscara za najlepší zahraničný film roku 2019. Oznámili to dnes organizátori z americkej Akadémie filmových umení a vied. Medzi nováčikmi sú krajiny ako Ghana, Nigéria alebo Uzbekistan.

Slovensko a Česko poslali do súboja filmy, ktoré vznikli v koprodukcii oboch krajín. Česká republika zabojuje o oscarovú nomináciu s filmom Pomaľované vtáča režiséra a producenta Václava Marhoula, Slovensko s drámou Nech je svetlo režiséra Marka Škopa.

Snímka zachytáva príbeh Milana (Milan Ondrík), ktorý má tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka.

Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou (Zuzana Konečná) pritom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba. Milan Ondrík si už za stvárnenie hlavnej úlohy odniesol Cenu pre najlepšieho herca z MFF Karlove Vary. Na tomto festivale film bodoval aj u ekumenickej poroty, ktorá ho ocenila zvláštnym uznaním.

​Prihlášky do tejto kategórie Oscarov, ktorá sa tento rok premenovala na medzinárodný hraný film, sa mohli posielať do 1. októbra. Do súťaže sa mohli prihlásiť snímky natočené mimo USA, v ktorých prevažujú neanglické dialógy. Doterajší rekord v počte prihlásených krajín držal rok 2017, kedy sa súťaže zúčastnilo 92 krajín. Vlani ich bolo o päť menej, víťazom sa stal mexický film Roma režiséra Alfonsa Cuaróna.

Pozornosť medzi filmami prihlásenými tento rok vyvoláva okrem iného nový film Pedra Almodóvara Bolesť a sláva alebo juhokórejská dráma Parazit režiséra Pong Čung-hoa ocenená Zlatou palmou na festivale v Cannes. 

Zo zoznamu prihlásených zahraničných filmov vyberie porota najprv desať finalistov, užší výber piatich z nich oznámi spolu s nomináciami v ostatných kategóriách 13. januára. Víťazi 92. ročníka cien americkej filmovej akadémie budú vyhlásení na galavečere v Los Angeles 9. februára.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.