Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
17.10.2019, 10:20

Autorka Únosu pripravuje nový slovenský film Sviňa. Vznikol podľa bestselleru novinára Soltésza

Film sa odohráva vo svete vysokej politiky, obchodu s bielym mäsom a veľkých peňazí. 

Autorka Únosu pripravuje nový slovenský film Sviňa. Vznikol podľa bestselleru novinára Soltésza
Zdroj: HN/Peter Mayer

Padla posledná klapka slovenského thrilleru Sviňa. Filmová adaptácia rovnomenného románu Arpáda Soltésza spojila režisérku a scenáristku Marianu Čengel Solčanskú a producenta Rudolfa Biermanna. Pripravovaná snímka sa odohráva vo svete vysokej politiky, mafie bielych golierov, zločinu, obchodu s bielym mäsom a veľkých peňazí. 

Soltészov bestseller odhalil, ako funguje moc, aké násilie sa okolo nás odohráva vrátane obchodu s neplnoletými dievčatami v resocializačných zariadeniach a ich brutálnym zneužívaním. "Umenie v našich podmienkach možno nemá moc meniť kolobeh dejín, ale má slobodu vysmiať sa tým, ktorí zabudli, aké je to byť slušnými ľuďmi," hovorí Čengel Solčanská, ktorá sa podpísala aj pod snímku Únos (2017).

Zdroj: CinemArt Sk

"Nehovoríme o konkrétnych ľuďoch, ale o mechanizme moci. Naše postavy sú archetypy gaunerov, ktorí sa neštítia zneužívať mladistvé dievčatá, prahnú po moci, znásilňujú právo a spravodlivosť a v mene boha peňazí sú bez škrupúľ ochotní vraždiť," dopĺňa Biermann.

Sviňu nakrúcali v maximálnom utajení na známych lokáciách v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Šamoríne a blízkom okolí. "Nakrúcali sme s vierou, že čo robíme, má zmysel, vložili sme do projektu množstvo energie, ktorá sa, pevne verím, pretransformuje v neobyčajný filmový zážitok. Štáb bol zložený zo skvelých ľudí, ktorým patrí naša nesmierna vďaka za neskutočné nasadenie a výkon," uviedla režisérka v posledný deň nakrúcania.

Natáčanie sa podľa slov známeho producenta začalo v júli, na začiatku októbra padla posledná klapka a aktuálne sa začali postprodukčné práce. "Rozhodli sme sa tvoriť krutý žánrový film, ktorý hovorí nielen o tejto krajine, ale aj o ľuďoch moci a ich charakteroch. To, že film pripomína našu skutočnú realitu a objavujú sa tu postavy nápadne pripomínajúce gaunerov toho najhrubšieho zrna, je len nešťastná náhoda," vyhlásil Biermann, ktorý sa spolu s Čengel Solčanskou podpisuje pod scenár, réžiu a produkciu filmu. Za kamerou stál Ivan Finta, film strihá Ondrej Azor a bude v ňom hudba Vladimíra Martinku.

Hlavné postavy stvárnili Jozef Vajda, Marko Igonda, Dano Heriban, Gabriela Marcinková, Diana Mórová, Braňo Bystriansky, Szidi Tobiasz, Jakub Rybárik a mladé talenty ako Mária Schumerová, Dana Droppová, Petra Dubayová či Andrej Remeník.

Film má prísť do slovenských kín 6. februára 2020.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.