Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
22.10.2019, 14:10

RTVS nedodržala literu zákona. Za chýbajúcu pomlčku dostala pokutu

Finančnú sankciu dostala aj TV Markíza za porušenie zákona o ochrane maloletých.

RTVS nedodržala literu zákona. Za chýbajúcu pomlčku dostala pokutu
Zdroj: RTVS

Rada pre vysielanie a retransmisiu na svojom zasadnutí, ktoré sa konalo v utorok 22. októbra, udelila pokutu 3 319 eur RTVS, ktorá dvakrát porušila zákon vo svojom vysielaní na Jednotke. Porušenie sa týkalo nedodržania multimodálneho prístupu v súvislosti s vysielaním titulkov pre osoby so sluchovým postihnutím v programoch Duel a 5 proti 5 zo dňa 15. 2. 2019 a programu Najväčší Slovák zo dňa 6. 4. 2019.

Pri vysielaní týchto troch relácií nebola pri zobrazovaní titulkov dodržaná povinnosť používať pomlčku na začiatku vety ako znamienko na oddelenie hovoreného prejavu jednej postavy od predchádzajúceho hovoreného prejavu inej postavy.

Zákon porušil RTVS aj pri svojich rozhlasových službách, za ktorý dostal verejnoprávny vysielateľ od Rady upozornenie. Týkalo sa nevyhradenia dostatočného času vo vysielaní slovenským hudobným dielam. Za mesiace január, február a marec 2019 nevyhradil v rozhlasovej programovej službe Rádio Devín a Rádio Patria z času vysielania hudobných diel najmenej 35 percent slovenským hudobným dielam. Za mesiace január, február a marec 2019 v prípade programových služieb Rádio Patria a Rádio Pyramída nevyhradil z času vysielania vyhradeného slovenským hudobným dielam najmenej 20 percent vysielaniu nových slovenských hudobných diel.

Rada na svojom zasadnutí tiež odňala vysielateľovi rozhlasovej stanice Radio One frekvenciu 92,3 MHz v Leviciach, dôvodom bolo to, že ju v roku 2019 opakovane nevyužíval na účely, na ktoré mu bola pridelená.

Ďalšiu finančnú sankciu, tentoraz 663 eur, Rada uložila televízii Markíza za porušenie zákona v prípade ochrany maloletých. Pokuta sa týka príspevku Karadžič dostal doživotie v programe Televízne noviny z 20. marca, ktorý obsahoval zobrazenie reálneho násilia s jeho následkami a obeťami v podobe odvysielania obrazov zranení, krvi a telesných znetvorení bez príslušného predchádzajúceho slovného upozornenia "Nasledujúce zábery nie sú vhodné pre maloletých divákov", ako konkretizovala hovorkyňa Rady Ivana Čaučíková.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.