Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
31.10.2019, 19:00

Zakladateľ Wikipedie chce vytvoriť alternatívu Facebooku

Nová sociálna sieť má byť rovnako ako Wikipedia bez reklamy.

Zakladateľ Wikipedie chce vytvoriť alternatívu Facebooku
Zdroj: WT:Social

Zakladateľ internetovej encyklopédie Wikipedia Jimmy Wales pracuje na vytvorení vlastnej sociálnej siete, ktorá by bola alternatívou Facebooku a podobných platforiem.

"Mojou myšlienkou je preniesť princípy Wikipedie na sociálnu sieť," povedal Wales na veľtrhu digitálneho priemyslu Digital X v Kolíne nad Rýnom. "Čau Facebook, je čas na niečo nové," dodal.

Wikipedia na rozdiel od Facebooku neobsahuje reklamu a je financovaná prostredníctvom darov. Walesova nová sociálna sieť s označením WT:Social má byť rovnako ako Wikipedia bez reklamy.

Wikipedia bola spustená 15. januára 2001. Podobu encyklopédie s otvorereným obsahom vytvárajú samotní používatelia - dobrovoľníci. Encyklopédiu netvorí platený redakčný tím, články a ich úpravy sú dielom používateľskej komunity a každý, kto si nejaké heslo prečíta, ho môže upraviť či vytvoriť nový záznam.

Zdroj: Wikipedia / Jimmy Wales

"Viete si predstaviť sociálnu sieť, na ktorej môže príspevky spracovávať celá komunita?" pýtal sa Wales poslucháčov na kolínskom veľtrhu. Práve táto možnosť by mala byť jedným z aspektov, ktoré hrajú kľúčovú rolu v jeho novej sociálnej sieti.

Wales na novej sieti WT:Social pracuje s dvoma vývojármi. Používateľom, ktorí sa v terajšej ranej fáze siete zaregistrujú, sľubuje, že im pošle vlastnú žiadosť o priateľstvo. "Budem považovať za úspech, ak vybudujeme skvelú malú komunitu, v ktorej sa budem cítiť dobre," uviedol Wales.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.