Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
06.11.2019, 17:45

Rada pokutovala televízie. Za obscénne a expresívne vyjadrovanie v reláciách vysielaných počas dňa

Televízia Joj a Markíza nedodržali pri vysielaní niektorých programov ochranu maloletých divákov.

Rada pokutovala televízie. Za obscénne a expresívne vyjadrovanie v reláciách vysielaných počas dňa
Zdroj: TV Joj / Súdna sieň

Na dnešnom zasadnutí sa Rada pre vysielanie a retransmisiu zaoberala sťažnosťami divákov na možné porušenie zákona vo vysielaní televízií a rádií.

Pokutu vo výške pokutu vo výške 8 000 eur udelila televízii Joj (vysielateľ MAC TV) za nesprávne označenie programu Súdna sieň, ktorý odvysielala dňa 5. 3. 2019 o cca 9:10 hod. Repríza relácie bola označená piktogramom ako nevhodná pre maloletých divákov do 12 rokov, napriek tomu, že obsahoval slovnú agresivitu a expresívne vyjadrovanie. Podľa rady mala byť označené ako nevhodná pre divákov starších ako 15 alebo až 18 rokov, čím by ju však televízia mohla vysielať až po 20:00, respektíve po 22:00. 

Za rovnaké porušenie zákona dostala pokutu aj televízia Markíza (vysielateľ Markíza – Slovakia). Sankciu vo výške 3 500 eur jej rada udelila za odvysielanie programu Všetky moje ex dňa 2. 3. 2019 o cca 16:19 hod., ktorý bol označený ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov, napriek tomu, že obsahoval obscénne vyjadrovanie.

Rovnakého prehrešku sa televízia Markíza dopustila aj pri odvysielaní programu Jeho foter, to je lotor dňa 23. 3. 2019 o cca 15:50 hod., ktorý bol tiež označený ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov, napriek tomu, že obsahoval expresívne vyjadrovanie. Rada udelila vysielateľovi pokutu vo výške 3 000 eur.

Rada udelila pokutu vo výške 3319 eur aj televízii TA3 (vysielateľ C.E.N.), a to v súvislosti s nedodržaním podielu programov s multimodálnym prístupom v mesiacoch január, február a marec 2019. Multimodálny prístup umožňuje nepočujúcim alebo nevidiacim sledovanie relácií najmä prostredníctvom titulkov pre osoby so sluchovým postihnutím, tlmočenia do posunkovej reči nepočujúcich a hlasového komentovania pre nevidiacich. Televízie sú podľa zákona odvysielať multimodálne 10 percent všetkých programov.

Finančnú sankciu 3 319 eur dostala aj Televízia Nové Zámky. Odvysielala 6. marca tri reklamné bloky bez toho, aby ich na konci zreteľne oddelila od iných častí programovej služby tak, aby neboli zameniteľné s programom. Rada navyše vysielateľa regionálnej televízie upozornila na porušenie zákona pre nedodržanie zákonom predpísanej objektívnosti a nestrannosti spravodajských a politicko-publicistických programov a oddeľovanie názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru. Malo k tomu dôjsť v rozhovore s primátorom Nových Zámkov 6. marca k téme zasadnutia mestského zastupiteľstva. Poslancom zastupiteľstva televízia nesprostredkovala stanovisko v súvislosti s ich konaním na tomto zasadnutí. Rozhovor bol odvysielaný celkovo päťkrát.

Rada pre vysielanie a retransmisiu ďalej udelila licenciu na regionálne digitálne vysielanie televíznej programovej služby Ľubovnianska televízia, spoločnosti Ľubovnianska mediálna spoločnosť a zmenila licenciu na celoplošné digitálne vysielanie vysielateľa ANTIK Telecom, v časti Názov programovej služby z „Mestská TV Sečovce“ na „Infokanál Kysak“.

Za neopodstatnené rada uznala 17 sťažností, respektíve ich častí.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.