Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
08.11.2019, 09:48

České rádiá budú hrať 17. novembra v rovnakom čase pieseň Modlitba pre Martu

Skladba sa dočkala aj videoklipu, hrá v ňom Dagmar Havlová.

České rádiá budú hrať 17. novembra v rovnakom čase pieseň Modlitba pre Martu
Zdroj: TASR - Peter Brenkus

České rádiá zahrajú pieseň Modlitba pre Martu nielen v symbolickom dátume, ale aj v symbolickom čase. V nedeľu 17. novembra o 17:11 zaznie táto pieseň v podaní Marty Kubišovej. Skladba znela aj počas demonštrácií pred tridsiatimi rokmi, píše portál Idnes.cz.

Modlitba pre Martu sa stala v roku 1968 symbolom odporu proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Marta Kubišová ju spievala aj v novembri 1989, počas demonštrácií proti komunistickej totalite.

Pieseň budú v Česku hrať tak verejnoprávne, ako aj komerčné rádiá. "Myšlienku neformálnej aktivity Festivalu slobody vymyslel Martin Voňka z občianskeho združenia Opona, ktorý sa takto nechal inšpirovať skladbou Hey Jude, ktorá podobne znela v úvode Olympijských hier v Londýne. Rovnako silnou piesňou  v našich končinách je Modlitba pre Martu z roku 1968,"  povedali predstavitelia Festivalu slobody v Česku.

Pieseň Modlitba vznikla v roku 1968 pre televízny seriál Pieseň pre Rudolfa III.. Hudbu zložil Jindřich Brabec a text na motívy Jana Amosa Komenského napísal Petr Rada.

Od roku 1968, kedy sa stala symbolom odporu proti vstupu vojsk Varšavskej zmluvy, sa do roku 1989 nemohla hrať a kariéra Marty Kubišovej bola komunistickým režimom prerušená. Pieseň sa objavila  opäť na demonštrácii v novembri 1989, kedy ju na Václavskom námestí v Prahe pred demonštrantmi voči komunistickému režimu opäť zaspievala Marta Kubišová.

V tomto roku sa pieseň dočkala aj videoklipu. Okrem Marty Kubišovej v ňom hrá Dagmar Havlová. Hudobne ju do komornej podoby zaranžoval Petr Malásek, ktorý hrá aj na klavíri. Videoklip vznikol ako pripomenutie Nežnej revolúcie.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.