Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
14.11.2019, 14:33

Google plánuje od budúceho roka ponúkať bežné účty

Bežné účty sú atraktívne aj preto, že obsahujú cenné informácie vrátane toho, koľko peňazí ľudia zarábajú, kde nakupujú a aké účty platia.

Google plánuje od budúceho roka ponúkať bežné účty
Zdroj: Reuters

Internetový gigant Google zo skupiny Alphabet plánuje v budúcom roku začať ponúkať osobné bežné účty v spolupráci s bankou Citigroup. Napísal to dnes denník The Wall Street Journal. Projekt má predbežný názov Cache a Google by sa tak stal ďalšou veľkou firmou zo Silicon Valley, ktorá by vstúpila do oblasti osobných financií.

Veľké technologické firmy vidia vo finančných službách možnosť, ako sa dostať bližšie k používateľom a získať cenné dáta. Vlastné kreditné karty tento rok v lete predstavil Apple. Amazon jedná s bankami o ponuke bežných účtov a Facebook pracuje na vlastnej digitálnej mene.

​"Náš prístup bude hlboké partnerstvo s bankami a finančným systémom," povedal v rozhovore s WSJ manažér a viceprezident pre platby Googlu Caesar Sengupta. "Môže to byť o niečo dlhšia cesta, ale udržateľnejšia," dodal. Upozornil tak na často problémová spojenie medzi bankami a technologickými spoločnosťami. Apple sfrustroval svojho partnera pre kreditné karty Goldman Sachs Group, keď v reklamách tvrdil, že karty sú vytvorené Applom a nie bankou. Projekt kryptomeny Facebooku sa dostala do problémov po tom, čo z neho odstúpili niektoré veľké finančné firmy.

Bežné účty sú produkty označované za komoditizované, teda také, ktoré sú relatívne nerozoznateľné od rovnakých ponúk ponúkaných konkurenciou, a ľudia ich často nemenia. Obsahujú však cenné informácie, vrátane toho, koľko peňazí ľudia zarábajú, kde nakupujú a aké účty platia. Google však bude musieť najprv presvedčiť verejnosť, ktorá je stále viac znepokojená tým, ako technologické firmy využívajú osobné údaje, že mu môže dôverovať.

Sengupta uviedol, že Google chce ponúkať spotrebiteľom, bankám a obchodníkom v rámci svojej služby výhodné ponuky, ako vernostné programy, ale nebude predávať finančné údaje používateľov. Spoločnosť má už platobnú aplikáciu Google Pay a údaje z tejto aplikácie nevyužíva na reklamné účely, ani nezdieľa informácie, ktoré získa prostredníctvom služby s inzerentmi.

Platobná služba je veľmi populárna v niektorých krajinách, ako India, kde je využívaná k platbám za takmer všetko, od potravín po jazdy uberom. Podľa odhadov firmy Juniper Research by Google Pay mohla mať v budúcom roku po celom svete 100 miliónov používateľov, vlani ich mala 39 miliónov. Konkurenčné aplikácie Apple Pay mala vlani približne 140 miliónov používateľov, napísala agentúra Reuters.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.