Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
28.11.2019, 09:50

Netflix má prvé kino, prenajal si tradičný priestor v New Yorku

Netflix bude priestor využívať na premiéry svojich filmov.

Netflix má prvé kino, prenajal si tradičný priestor v New Yorku
Zdroj: Netflix

Streamovacia služba Netflix začína prevádzkovať svoje prvé kino. Spoločnosť oznámila, že sa dohodla na dlhodobom prenájme podniku Paris v New Yorku, ktorý tak zostáva jediným "jednoplátnovým" kinom tohto mesta. Netflix bude priestor využívať na premiéry svojich filmov a ďalšie "výnimočné akcie".

V kine Paris sa tento rok v auguste po 71 rokoch prestalo premietať, teraz ale tradičné priestory našli trochu paradoxného záchrancu. Podľa hollywoodskeho webu Deadline sa Netflix s majiteľom priestoru, ktorým je newyorský developer Sheldon Solow, dohodol na desaťročnom prenájme.

"Je to viac než len trochu ironické. Firma, ktorá urobila sledovanie filmov z domova tak ľahkým, že už nemusíme ani chodiť do požičovní, otvára kino," komentoval vývoj denník The Guardian. Podľa denníka The New York Times zase milovníci filmu augustové uzavretie kina Paris chápali ako "fyzický" symbol premeny filmového priemyslu po príchode streamovacích služieb.

Paris je posledným newyorským kinom o jednej sále. Podľa The Guardian má elegantný interiér pozostávajúci z viac ako 500 modrých zamatových sedačiek, opony zafarbenej do fialova či útulnej lóže. Priestor v roku 1948 slávnostne otvorila nemecká herečka a speváčka Marlene Dietrich a francúzsky veľvyslanec.

Zdroj: Netflix

"Teraz toto ikonické kino zostane otvorené a stane sa domovom pre výnimočné akcie Netflixu, projekcie a uvádzanie filmov do obehu," uviedla streamovacie platforma na twitteri. Už v týchto dňoch priestor využíva na premietanie svojej snímky Manželská história, ktorý je podľa spravodajského webu BBC tohtoročným oscarovým favoritom Netflixu.

Projekcie v kinách sú nevyhnutnou podmienkou toho, aby sa daný film mohol uchádzať o ceny americkej filmovej akadémie. Netflix si na tento účel v minulosti krátkodobo prenajímal rôzne priestory, pričom jedným z prvých prípadov bola dráma Roma mexického režiséra Alfonsa Cuaróna. Snímka sa tri týždne premietala v amerických kinách pred začatím streamovania a následne získala tri Oscary.

Prenájom kina Paris spájajú komentátori tiež s pokračujúcou snahou Netflix oslovovať renomovaných režisérov. Podľa Deadline spoločnosť nedávno kúpila podiel v ďalšom kultovom podniku, a to The Egyptian v Los Angeles. Mená dvoch známych priestorov teraz môže Netflix využiť pri vyjednávaní s režisérmi typu Cuaróna či Martina Scorseseho, ktorého gangsterka Írčan (The Irishman) bude od stredy k dispozícii predplatiteľom platformy.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.